GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na baterie pro elektrická auta na světě. Firmy ve čtvrtek oznámily, že vytvořily společný podnik na výrobu bateriových článků, který plánuje investovat 2,3 miliardy USD do vývoje baterií a do nového závodu na baterie v Ohiu.
Nový závod se má začít stavět někdy v příštím roce, jeho přesné umístění zatím nebylo stanoveno. Měl by vytvořit více než 1100 pracovních míst a roční kapacita by měla činit více než 30 gigawatthodin. Firmy chtějí také společně vyvíjet bateriovou technologii kvůli snížení nákladů na nové elektrické vozy GM.
GM v loni v listopadu oznámila, že hodlá uzavřít svůj závod na výrobu malých aut v Ohiu a výrobu ukončila letos. V rámci jednání s odborovým svazem UAW loni na podzim slíbila v regionu nový závod na výrobu baterií. Ten však zaměstná méně lidí, než závod na auta, který měl 4500 zaměstnanců. Většina z nich odešla do důchodu nebo byla přesunuta do jiných závodů GM.
GM spolupracuje s LG Chem na bateriích pro elektrické vozy od roku 2009. Spolupráce začala krátce předtím, než GM představila svůj hybridní vůz Chevrolet Volt. LG Chem v současnosti dodává baterie pro plně elektrický vůz Chevrolet Volt.
Baterie z nového závodu budou určené pro vozy GM. Automobilka slíbila, že do roku 2023 bude po celém světě prodávat 20 modelů na bateriový pohon, napsaly agentury AP a Reuters.
Zdroj: ČTK