Nezaměstnanost na Slovensku v listopadu nepatrně klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v listopadu nepatrně snížila na 4,92 procenta z 4,94 procenta v říjnu. Oznámilo to v pátek Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.
Nezaměstnanost se tak v zemi pod Tatrami nadále drží blízko minima v novodobé historii. V Česku je nezaměstnanost dlouhodobě nižší než na Slovensku, v listopadu stagnovala na 2,6 procenta.
Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce, v listopadu na pětimilionovém Slovensku činil 135 507 osob. Oproti říjnu se snížil o 685 lidí, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesl o 4 020 nezaměstnaných. Nadále přetrvávají značné regionální rozdíly v situaci na trhu práce; zatímco ve více okresech zejména na západním a jižním Slovensku je míra nezaměstnanosti pod hranicí tří procent, v 11 z celkového počtu 79 okresů dosahovala v listopadu dvouciferných hodnot.
"Mou osobní ambicí je, abychom rok končili pod hranicí pěti procent," řekl novinářům k výhledu vývoje nezaměstnanosti ministr sociálních věcí Ján Richter.
Slovenské úřady práce na konci listopadu evidovaly téměř 97 800 volných pracovních míst, což oproti říjnu představuje mírný pokles.
Blízko pětiprocentní hranice se nezaměstnanost na Slovensku pohybuje od loňska. Nejnižší míru nezaměstnanosti od vzniku státu v roce 1993, a to 4,88 procenta, zaznamenalo Slovensko letos v květnu.
Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze nezměnila výhled vývoje nezaměstnanosti, který počítá do roku 2022 s jejím mírným zvyšováním.
Zdroj: ČTK
Aktuality
