Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních služeb

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech kvůli obavám investorů z epidemie nového druhu koronaviru v Číně. Náladu na trzích určovalo také dění ve švýcarském Davosu, kde v úterý začal jubilejní 50. ročník Světového obchodního fóra v Davosu.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,14 % na 423,38 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,53 % na 7 610,7 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,54 % na 6 045,99 bodu a německý DAX zpevnil o 0,05 % na 13 555,87 bodu. Nejvíce ztratil sektor základních zdrojů, který si pohoršil zhruba o 1,2 %, o 0,6 % naopak stouplo odvětví finančních služeb.
Zhruba o 4,5 % v úterý zlevnily cenné papíry švýcarské banky UBS, jež v úterý oznámila, že jí v loňském roce klesl čistý zisk o pět procent na 4,3 miliardy USD. V samotném čtvrtém čtvrtletí banka sice čistý zisk zvýšila o 129 procent na 722 milionů USD, to ale způsobil hlavně slabý výkon ve srovnatelném období předloni.
Nedařilo se ani maďarské energetické skupině MOL, když se během odpoledne objevil velký mezinárodní prodejce. Akcie společnosti kvůli tomu zaznamenaly největší pokles za 15 měsíců, seanci uzavřely se ztrátou zhruba 3,3 %. Zobchodovaný objem na titulu výrazně převýšil dlouhodobý průměr.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v lednu zvýšila. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu v Německu se zvýšil na 26,7 bodu z 10,8 bodu v prosinci, a vystoupal tak na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2015. Částečně je to díky nadějím, že napětí v obchodních vztazích nebude mít na největší evropskou ekonomiku tak zásadní dopad, jak se předpokládalo, mimo jiné díky obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Index pro celou eurozónu stoupl na 25,6 bodu z 11,2 bodu v prosinci.
- Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb pro velké internetové firmy z dubna na konec roku. S odvoláním na zdroj z francouzského ministerstva financí to v úterý uvedla agentura Reuters. Washington pohrozil Francii kvůli dani z digitálních služeb zavedením cla na některé zboží. Podobnou daň chystá i Česká republika.
- Podíl Čechů využívajících některé ze služeb sdílené ekonomiky stoupl loni meziročně zhruba na třetinu. V roce 2018 tyto služby využívala jen asi čtvrtina lidí. Vyplývá to průzkumu technologické a konzultační firmy Ipsos z loňského října. Lidé sdílejí auta, byty či jízdní kola, ale využívají i třeba sdílené investování nebo hlídání dětí. Tato ekonomika nabízí sdílení věcí i služeb jako alternativu k prodeji či pronájmu.
- Nadace Meridian a Beisheim Group zvýšily svůj majetkový podíl v německé obchodní společnosti Metro na 23,06 z dosavadních 20,56 procenta. Nevyloučily přitom nákup dalších akcií. Tyto nadace, které jsou zakládajícími akcionáři firmy, tak získaly de facto blokační minoritu, upozornila v úterý agentura DPA. Metro je majitelem velkoobchodů Makro.
Výsledková sezóna
- Největší švýcarské bance UBS loni klesl čistý zisk o pět procent na 4,3 miliardy USD. Banka současně v úterním oznámení snížila cíl ziskovosti, protože se jí nedaří vymanit se z negativního vlivu mimořádně nízkých úrokových sazeb a růstu konkurence na trhu správy majetku bohatých klientů.
Zdroj: CNBC