US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+1,56 %
NASDAQ+2,21 %
DOW JONES+1,29 %
PX+0,45 %
ČEZ+0,47 %
NVIDIA+2,42 %

GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšila

Německým spotřebitelům se nečekaně vrátil optimismus. Index spotřebitelské nálady na měsíc únor se totiž vyšplhal nejvýše za uplynulých 12 měsíců, vyplývá z výsledků průzkumu, které ve středu zveřejnil institut GfK. Ve zlepšení nálady se odráží i dosavadní postup v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
29. 1. 2020 | 9:01
Německo

Index nálady německých spotřebitelů na měsíc únor vystoupil na 9,9 bodu z hodnoty 9,7 bodu na leden. Hodnota z předchozího měsíce byla upravena o 0,1 bodu nahoru. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že hodnota na únor bude činit 9,6 bodu.

"První smír v obchodním sporu mezi Spojenými státy a Čínou se postaral o úlevu i v Německu," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Reagoval tak na uzavření první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou z poloviny tohoto měsíce. "Pozitivní start spotřebitelského klimatu v roce 2020 potvrzuje naše hodnocení, že soukromá spotřeba bude letos i nadále důležitým pilířem německé ekonomiky," zdůraznil.

V předchozím měsíci ovlivňovaly spotřebitelské klima ještě obavy ze záporných úrokových sazeb.

Podle Bürkla je pravděpodobné, že se letos v Německu budou rušit pracovní místa, například v automobilovém průmyslu kvůli přechodu na elektromobilitu. Důležité ale podle něj bude, v jakém se to bude dít tempu.

GfK očekává, že německá ekonomika letos vykáže růst o jedno procento. Loni se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,6 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od roku 2013.

Zdroj: ČTK

NěmeckoSpotřebitelé
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je na trhu bublina? Tohle jsou 4 možnosti, jak můžete investovat

Je na trhu bublina? Tohle jsou 4 možnosti, jak můžete investovat

7. 10.-Andrej Rády
Investiční strategie