OECD: Revize daní může zvýšit daňové příjmy vlád ročně o 4 %

Přepracování mezinárodních pravidel daně z příjmu právnických osob může zvýšit daňové příjmy vlád ročně o čtyři procenta, tedy 100 miliard dolarů. Uvedla to ve svém odhadu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Téměř 140 světových vlád, včetně vlády ČR, nyní jedná o tom, jak na základě návrhů OECD přepracovat zastaralá mezinárodní daňová pravidla. Součástí je i návrh na mezinárodní digitální daň. Hotovo chtějí mít do konce letošního roku.
OECD neposkytla přesnější údaj pro jednotlivé země. Uvedla však, že zvýšení příjmů po revizi pocítí všechny země, tedy bohaté i ty s nízkými příjmy. Zaměřit se pak mají hlavně na takzvané daňové ráje, napsala agentura Reuters.
Několik zemí vyvinulo v poslední době tlak na změnu stávajících pravidel zdanění velkých internetových firem typu Amazon, Facebook a Google. Mnoho z nich, včetně ČR, připravilo vlastní národní digitální daně, protože se nechtěly smířit s tím, že obří technologické firmy daní své příjmy jen v zemích s nízkou daňovou zátěží, jako je Irsko, přestože mají zákazníky i v jiných státech.
Spojené státy, odkud převážně pocházejí velké technologické firmy, na které by se daň měla vztahovat, však proti digitální dani vystupují a tvrdí, že je diskriminační vůči amerických firmám. OECD se proto rozhodla přepracovat mezinárodní pravidla, aby odrážela současný technologický vývoj.
"Pokud nedosáhneme řešení, na kterém se shodneme, povede to k jednostranným opatřením a větší nejistotě," řekl šéf pro daňovou politiku a statistiku v OECD David Bradbury. Podle odhadu by se na dodatečných příjmech měl podílet hlavně plán na minimální daňovou sazbu pro firmy, hodně však bude také záviset na tom, na jak velké sazbě se vlády nakonec shodnou. Plán poskytnout vládám právo zdanit větší část ze zisku v zemi, ve které jsou koneční zákazníci firmy, přinese podle OECD většině zemí menší růst příjmu.
Odhad OECD vychází z údajů z více než 200 jurisdikcí a 27 000 nadnárodních firem a předpokládá, že dohoda bude povinná pro firmy. Washington v obavách, že se nepodaří prosadit mezinárodní dohodu v americkém Kongresu, navrhl, aby firmy měly možnost rozhodnout se, zda se k novým daňovým pravidlům připojí, což však nenalezlo podporu u žádné jiné země.
Zdroj: ČTK