Evropské akcie ve čtvrtek zažily další silné výprodeje

Strach ze šíření koronaviru ve světě i v Evropě paralyzuje akciové trhy po celém světě, Evropu nevyjímaje. Akcie na starém kontinentu od rána padaly a na své dosavadní maximum ztrácejí už více než 10 %.
Regionální index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se ztrátou 3,6 %, a oficiálně se tak dostal do teritoria korekce (ztráta z maxim 10-20 %), protože ze svého maxima z 19. února už ztrácí více než 10 %. Zároveň je na svém 4měsíčním minimu.
Počet nakažených koronavirem ve světě stoupá, infikovaných je více než 81 000, počet obětí pak překonal 2 700. Nejvíce nakažených v Evropě zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil i do dalších zemí. První případy ohlásily Dánsko a Estonsko, ve Velké Británii se objevily dva nové případy.
Největší ztráty mají akcie firem spojených s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely. Některé významné firmy už také začínají varovat před negativními dopady koronaviru na své hospodaření. Dílčí index, jenž sleduje akcie v cestovním ruchu a ubytování, se snížil o 5,68 % a klesá už šestým dnem. Akcie leteckých společností a hotelů oslabují v obavách, že lidé začnou hromadně rušit své rezervace. Nejvýrazněji v odvětví klesla skupina Evolution Gaming Group, a to o 8,46 %.
Hlavní evropské indexy ztrácely také přes tři procenta, DAX odepsal 3,1 %, FTSE zakončil obchodování se ztrátou 3,5 % a CAC 40 ztratil 3,2 %. Italský akciový index FTSE MIB ztratil 2,66 % na 22 799,37 bodu.
Vlády mezitím připravují opatření, aby byly schopny bránit se v případě, že nákaza přeroste v globální pandemii. Počet nově nakažených mimo Čínu je už totiž vyšší než v pevninské Číně, odkud se nový typ koronaviru loni v prosinci začal šířit.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Ekonomická nálada v eurozóně se v únoru zlepšila více, než se čekalo.Navzdory šíření koronaviru vzrostla především důvěra spotřebitelů a důvěra v průmyslu. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská komise. Souhrnný index ekonomické nálady se v únoru zvýšil na 103,5 z lednových 102,6 bodu. Optimismus ohledně hospodářských vyhlídek se v eurozóně setrvale zvyšuje od loňského října.
- Německé úřady dnes podnikly další razii v kancelářích nizozemské banky ABN Amro ve Frankfurtu nad Mohanem.Prošetřují její zapojení do možných daňových úniků. Vyšetřovatelé z Kolína nad Rýnem podle agentury Bloomberg uvedli, že razie souvisí s obchody s akciemi a výplatou dividend, podrobnosti ale nesdělili.
- Čínská společnost Huawei vybuduje svou první evropskou továrnu ve Francii.V první fázi do výstavby závodu na základnové stanice pro přenos mobilního signálu investuje 200 milionů eur. Vznikne tam 500 pracovních míst, informoval dnes předseda správní rady firmy Liang Chua.
- Uniklý dokument britské vlády varuje, že v případě nejhoršího scénáře by se čínským koronavirem mohlo nakazit až 80 % Britů, zhruba půl milionu by jich v takovém případě nákaze podlehlo. Dokument, jehož obsah zveřejnil britský deník The Sun, podle mluvčího britského ministerstva zdravotnictví nastiňuje pouze nejhorší scénář a britská vláda neočekává, že by k němu mohlo dojít.
Výsledková sezóna
- Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve čtvrtém čtvrtletí zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) meziročně o 5,5 % na 5,34 miliardy dolarů.Firma dnes uvedla, že se jí nedařilo na obou největších trzích, což jsou pro ni Spojené státy a Brazílie. Kvůli koronaviru počítá firma v prvním letošním čtvrtletí s dalším poklesem zisku.
Zdroj: CNBC, ČTK