Meziroční inflace podle odhadů v únoru stoupla

Meziroční inflace zřejmě v únoru dále stoupla z lednových 3,6 % a přiblížila se ke čtyřem procentům. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je zdražování energií nebo zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku platné od letošního roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. března.
"Inflace bude urychlována dopady daňových změn u alkoholu a tabáku, dále zdražovat by měla i elektřina. Naopak z týdenních šetření vyplývá, že potraviny a pohonné hmoty by měly oproti lednu zlevnit," uvedl analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Očekává, že v lednu inflace stoupla na 3,7 %.
"Inflace v těchto měsících bude dál zrychlovat a mířit ke 4 %. Od května pak má inflace velkou šanci citelně se snižovat," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Do března podle něj porostou výrazně ceny alkoholu a cigaret z důvodu zvýšení spotřební daně. Navíc dodavatelé energií ohlásili další zvýšení cen energií a silná domácí poptávka stále působí pozitivně na růst cen. Proto by podle něj měla inflace v únoru stoupnout na 3,8 %.
"V meziročním srovnání hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v únoru zůstanou náklady spojené s bydlením a potraviny, které dohromady k růstu souhrnné inflace přispívají zhruba ze dvou třetin. Výraznější dopad do meziroční inflace budou mít i v únoru alkohol s tabákem a služby, jako je stravování a ubytování či rekreace a kultura," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák. Ten očekává rovněž nárůst inflace na 3,8 %. V první polovině letošního roku se tak podle něj bude spotřebitelská inflace držet významně nad třemi procenty.
Naopak pokles meziroční inflace na 3,3 % očekává analytik České spořitelny Jiří Polanský. "V únoru očekáváme proti lednu mírně nižší cenovou hladinu, což by v meziročním vyjádření mělo implikovat zpomalení inflace," uvedl. Nicméně v následujících měsících zůstane podle něj inflace vysoká, když ji podpoří zvýšení daní na líh a tabák.
Zdroj: ČTK
Aktuality
