Thomson Reuters má vyšší provozní zisk, zhoršila ale výhled

Globální zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk meziročně o 6 % na 290 milionů dolarů. Výsledek tak mírně zaostal za odhady analytiků. Firma v úterý také uvedla, že kvůli dopadům pandemie na světovou ekonomiku musela zhoršit výhled tržeb na letošní rok.
Firma, která je mateřskou společností agentury Reuters, za čtvrtletí zvýšila tržby o dvě procenta na 1,52 miliardy dolarů. Přispěly k tomu například zisky z právních a korporátních divizí společnosti.
"Jsou to pozoruhodně stabilní výsledky," konstatoval analytik Matt Arnold z makléřské společnosti Edward Jones, podle nějž síla společnosti tkví v opakovaných tržbách z předplatného.
"Velmi dobře dokáže odolat krizi. Thompson poskytuje zásadní informace, které firmy potřebují. Tento rok (společnost) stále očekává růst," dodal Arnold, podle nějž "se těžko najdou" firmy, které v současné situaci rostou.
Thomson Reuters též aktualizoval výhled na tento rok. Očekává nyní nárůst tržeb o jedno až dvě procenta, zatímco v únoru prognózoval jejich zvýšení o 4,5 až 5,5 %. Společnost zároveň uvedla, že bude snižovat náklady, a to o sto milionů dolarů. Dodala, že má dostatek hotovosti na 12 měsíců a neplánuje zrušit vyplácení dividend.
"Vzhledem k tomu, že většinu tržeb generujeme z prodeje informací a softwarových řešení prostřednictvím internetu a na základě předplatného, naše podnikání je tradičně odolné. Zároveň však není imunní vůči současnému poklesu globální ekonomiky," konstatoval generální ředitel Steve Hasker.
Hasker dodal, že společnost nyní neplánuje žádné propouštění. Většina z 24 000 zaměstnanců pracuje za koronavirové krize z domova.
Finanční ředitel společnosti Michael Eastwood v konferenčním telefonátu analytikům řekl, že Thomson Reuters nepřestala hledat příležitosti v oblasti akvizic, na něž má vyčleněný rozpočet dvě miliardy dolarů. Společnost podle něj neplánuje v dohledném období zpětný odkup svých akcií.
Tržby agentury Reuters stagnovaly a činily 155 milionů dolarů. Takzvané organické tržby, tedy s vyloučením akvizic a kurzových výkyvů, vlivem pandemie klesly o čtyři procenta. Do značné míry je to důsledek rušení akcí divize Reuters Events.
Thomson Reuters též uvedl, že prodej poskytovatele finančních informací Refinitiv, v němž drží podíl 45 %, provozovateli londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) by se měl uzavřít v druhé polovině letošního roku. Společnost se s LSE o prodeji Refinitivu za 27 miliard dolarů dohodla loni v létě. LSE minulý měsíc uvedl, že s dohodou počítá.
Skupina Thomson Reuters vznikla v roce 2008, kdy kanadská informační společnost Thomson dokončila převzetí britské tiskové agentury Reuters. Více než 63procentní podíl v Thomson Reuters drží kanadská rodina Thomsonových, a to prostřednictvím společnosti Woodbridge.
S akciemi Thomson Reuters se obchoduje na burzách v New Yorku a Torontu. Hlavními konkurenty v oblasti zpravodajství a finančních služeb jsou firmy Bloomberg a Dow Jones.
Zdroj: ČTK