Evropská komise zhoršila odhad propadu hospodářství EU na 8,3 %, Česku předpovídá pokles o 7,8 %

Ekonomiku Evropské unie těžce zasaženou koronavirovými omezeními čeká letos propad o rekordních 8,3 %. To výrazně překonává dřívější negativní očekávání. V letní makroekonomické předpovědi to v úterý uvedla Evropská komise, která o dalších devět desetin procentního bodu zhoršila svůj jarní odhad, ve kterém už zohlednila zásadní výpadek ekonomické aktivity. Pro země používající euro předpovídá unijní exekutiva pokles o 8,7 %. Příští rok naproti tomu čeká hospodářství EU růst o 5,8 %, v případě eurozóny pak o 6,1 %, předpokládá komise.
"Ekonomický dopad omezení volného pohybu osob je závažnější, než jsme původně očekávali. Stále zdoláváme bouřlivou ekonomickou situaci a čelíme řadě rizik včetně rizika další velké vlny infekce," prohlásil v úterý místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.
Kromě celkových čísel vzroste i rozdíl mezi jednotlivými členskými státy. Nejtěžší dopad bude mít podle komise covidová krize na jihoevropské země, v nichž se nákaza šířila nejvíce a u nichž bude pokles výrazně větší, než při jarních odhadech.
Italská ekonomika se podle EK propadne o 11,2 %, španělská o 10,9 %. Mezi další výrazně zasažené země bude patřit Francie (-10,6 %) či Slovensko (-9 %). Německo jako nejsilnější unijní ekonomika se s odhadovaným poklesem o 6,3 % řadí k méně zasaženým zemím. S vůbec nejmenším poklesem o 4,6 % se pak bude muset vyrovnávat polská ekonomika.
Komise v květnovém odhadu vycházela z prvních údajů o dopadech opatření zaváděných od března. Ekonomové však tehdy netušili, jak dlouho budou unijní země omezení uplatňovat a neznali ani výši některých společných stimulů, na nichž se v průběhu jara shodly členské státy.
Česká ekonomika letos spadne o 7,8 %
České hospodářství čeká letos podle Evropské komise propad o 7,8 %, což je výrazně více, než původně předpokládala. Komise zhoršila proti květnové prognóze vyhlídky české ekonomiky o 1,6 procentního bodu. Příští rok by se sice HDP Česka měl zvýšit o 4,5 %, i to je však o půl bodu méně než při jarním odhadu.
Na pokles českého hospodářství orientovaného na vývoz bude mít podle komise zásadní vliv útlum průmyslové výroby a také nižší poptávka v dalších evropských zemích. Zvláště významný dopad bude mít stagnace automobilového průmyslu, předpovídá Brusel.
"Zhoršení vychází z aktualizace dat české ekonomiky, u nichž zatím nic nenasvědčuje rychlému zotavení," okomentoval výhled analytik firmy Natland Petr Bartoň. Růst v příštím roce o 4,5 % by podle něj nahradil zhruba jen polovinu letošních ztrát. Tři týdny stará předpověď Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), že česká ekonomika bude pátou nejzasaženější v rozvinutém světě, je tak stále realističtější. "Je to logické, model OECD pracuje významně se sektorovými daty, a proto 'český problém' rychle zaznamenal," podotkl Bartoň.
Nejvýraznější propad české ekonomiky předpokládá Evropská komise pro právě skončené druhé čtvrtletí, v němž by kvůli téměř dvouměsíčním omezením provozu zásadních hospodářských odvětví měl HDP klesnout o téměř 11 %. Od třetího kvartálu by se hospodářství mělo začít pomalu zotavovat, v některých odvětvích, jako je doprava či cestovní ruch, však může mít pokles dlouhodobější dopady.
Pozvolný růst ekonomiky bude pohánět zejména spotřeba domácností, která bude ovlivněna zpomalením růstu mezd a důchodů. V příštím roce by také opět měl začít růst objem investic, který by rovněž měl přispět k ekonomickému oživení. Unijní exekutiva rovněž odhaduje, že zejména vlivem rostoucích cen potravin dosáhne letos inflace v Česku 2,8 %, což je vysoko nad průměrem EU.
Zdroj: ČTK