Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené novým koronavirem totiž měly negativní dopad na spotřebitelskou poptávku i na podnikatelskou aktivitu této největší ekonomiky jihovýchodní Asie. Hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně snížil o 5,32 procenta, což je první pokles od roku 1999. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil indonéský statistický úřad.
Analytici podle agentury Reuters čekali pokles o 4,61 procenta. V prvním čtvrtletí se HDP meziročně o 2,97 procenta zvýšil. Údaje ukázaly, že dopad pandemie byl rozsáhlý. Domácnosti omezily výdaje, podniky odložily investice a vývoz zasáhla nižší globální poptávka a pokles cen komodit.
Indonéská centrální banka letos v rámci podpory ekonomického růstu čtyřikrát snížila základní úrokovou sazbu, celkem o jeden procentní bod. Úroky jsou teď nejníže od roku 2016. Vláda pak slíbila stimulační opatření za 695,2 bilionu rupií.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletí HDP klesl o 4,19 procenta. V prvním čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 2,41 procenta.
Světová banka (SB) očekává, že indonéská ekonomika bude letos stagnovat, Mezinárodní měnový fond (MMF) pak předpovídá pokles o 0,3 procenta. Indonéské ministerstvo financí dnes potvrdilo dosavadní prognózu, ve které počítá s nulovým až jednoprocentním růstem.
Zdroj: ČTK