Deloitte: V kvalitě života je ČR na 25. místě ze 163 zemí

Česko letos kleslo v žebříčku kvality života meziročně o jednu příčku na 25. místo ze 163 hodnocených zemí. Řadí se tak za Estonsko a před Kypr. Prvenství v žebříčku obhájilo Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Na třetí příčku žebříčku se dostalo Finsko. Informovali o tom zástupci poradenské firmy Deloitte, která je jedním z hlavních partnerů neziskové organizace Social Progress Imperative, která index společenského rozvoje (Social Progress Index) každoročně sestavuje. Vychází při tom z údajů o společenském a ekonomickém rozvoji a o životním prostředí.
Ačkoli se Česká republika letos v žebříčku posunula o příčku níž, bodově si polepšila. Získala 86,69 bodu ze 100 možných, zatímco loni to bylo 84,36 bodu.
Podle autorů žebříčku si Česko za poslední rok polepšilo zejména v přístupu ke vzdělání a informacím. Výrazně také vzrostly ekonomické ukazatele. "HDP na obyvatele s ohledem na paritu kupní síly se oproti loňsku zvýšilo o 6 900 dolarů na 40 314 dolarů. To je trojnásobně větší růst než v předchozím období," uvádí Deloitte.
Naopak mírný propad zaznamenalo Česko v základních lidských potřebách. Mezi ně autoři žebříčku řadí výživu, základní lékařskou péči, čistotu vody, hygienu a přístřeší. Dlouhodobě nejhorší skóre má Česká republika v přijímání a diskriminaci menšin.
"Dlouhodobě se potvrzuje silné postavení ČR v zajištění nejen základních potřeb, ale i vzdělávacích potřeb a zdraví. Naopak nás oslabuje vysoká úroveň emisí," zhodnotil výsledek prezident Deloitte Josef Kotrba. Znepokojivé je podle něj i zaostávání Česka v oblasti přístupu k e-governmentu. "Zejména v situaci, kdy vláda deklaruje do budoucna orientaci země na nové technologie," dodal Kotrba.
Index společenského rozvoje letos porovnal 163 zemí, o 14 více než loni. Prvenství si udrželo Norsko, druhé zůstalo Dánsko. Na třetí místo se o jednu příčku posunulo Finsko. Spodní trojice se v indexu prakticky nezměnila. Žebříček uzavírají africké státy - Středoafrická republika, Čad a Jižní Súdán.
Česko se na 25. místě zařadilo těsně za Slovinsko, Itálii a Estonsko. Hned za Českou republikou se umístil Kypr, následovaný Řeckem a Spojenými státy.
Od roku 2011 se kvalita života na světě průměrně zlepšila o 3,61 bodu na 64,24 bodu. Oproti loňsku si svět podle indexu pohoršil o 0,23 bodu. "Z globálního hlediska je největší zlepšení v oblastech přístupu k informacím a k vyššímu vzdělání, úrovně pitné vody a hygieny. Klesá ale úroveň osobnostních práv a přístupu k menšinám," uvádí Deloitte.
Zdroj: ČTK
Aktuality
