Tokijská burza po technických problémech znovu obchoduje

Tokijská akciová burza se v pátek po technických problémech, kvůli kterým ve čtvrtek neobchodovala celou seanci, znovu otevřela. Informovala o tom agentura Kjódó. Čtvrteční výpadek burzy byl nejhorší v její historii.
Čtvrteční problém se týkal systému, který odesílá obchodní data, kybernetický útok provozovatel burzy vyloučil. Tokijská burza přešla na ryze počítačový provoz v květnu 1999.
Výpadek systému zastavil také obchodování na burzách ve městech Sapporo, Nagoja a Fukuoka. Tokijská komoditní burza a burza v Ósace používají jiné systémy, provoz na nich tedy přerušen nebyl.
"Znovu se omlouváme za vážné problémy, které jsme poruchou systému způsobili," uvedla firma Japan Exchange Group, která akciový trh v Tokiu provozuje. Všechny objednávky, které obchodníci ve čtvrtek zadali do systému, byly anulovány.
Výpadek byl výsledkem hardwarového problému burzovního obchodního systému Arrowhead a následného selhání při přechodu na záložní systém. Obchodníci pak vyjádřili částečnou úlevu z toho, že problém byl spojen s hardwarem a ne s kybernetickým útokem. Varují však před možným dlouhodobým dopadem na pověst tokijské burzy, která doufala, že se jí podaří nahradit Hongkong a stát se finančním centrem Asie. Výpadek také přišel dva týdny po jmenování nového premiéra, který si jako jednu z priorit stanovil digitalizaci.
Systém Arrowhead vyvinula společnost Fujitsu. Používá se od roku 2010 a po svém zavedení zkrátil dobu zpracování obchodů na pět milisekund, tedy na stejnou úroveň, jakou v té době měly burzy v New Yorku a Londýně. Systém byl přepracován loni v listopadu a v současnosti zpracovává obchody za 0,2 milisekundy.
Tržní kapitalizace firem na tokijské burze je třetí nejvyšší na světě, za dvěma největšími burzami ve Spojených státech. Obchodují se na ní akcie zhruba 3 700 společností, uvedla agentura Kjódó.
Zdroj: ČTK
Aktuality

