Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně. Rozhodl o tom soud v Nizozemsku. Jde o známky k vodce Stoličnaja (Stolichnaya) a Moskovskaja (Moskovskaya), nad nimiž má kontrolu ruský stát. Právě s ním se bývalí akcionáři soudí a kvůli krachu Jukosu se snaží Moskvu přimět k zaplacení více než 50 miliard dolarů. Uvedla to v úterý agentura Reuters.
Rozhodnutím soudu v Haagu se ruší květnový verdikt, který snahu o zabavení známek povolil. Sporem se zabývá nizozemský soud, protože jde o majetek v Nizozemsku. Bývalí akcionáři zaniklé ruské firmy se proti rozhodnutí hodlají odvolat.
Nizozemský odvolací soud v únoru rozhodl, že Rusko musí akcionářům Jukosu zaplatit odškodné přes 50 miliard dolarů. Zrušil tak předchozí verdikt, podle kterého Rusko nic platit nemuselo. To bylo překvapivé rozhodnutí po více než 13 letech od doby, kdy majetek Jukosu převzalo Rusko pod svou kontrolu. V květnu pak soud povolil akcionářům převzít kontrolu nad obchodními značkami obou druhů vodky.
Podle dnešního rozhodnutí, které je předběžným rozhodnutím v pokračující mezinárodní právní bitvě, bylo květnové zadržení majetku nezákonné. Majetek, který vlastní ruská státní firma FKP Sojuzplodoimport, po Rusku nelze k uspokojení nároků žádat, uvedl soud.
"Bylo na čase, aby se tato pošetilá akce, pro kterou neexistuje žádný právní základ, zastavila," řekl právník Joris van Manen, který zastupuje firmu FKP Sojuzplodoimport. Dodal, že akcionáři Jukosu nyní musejí plánovanou aukci obchodních známek zrušit.
Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.
Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.
Zdroj: ČTK