WIIW: Ekonomika střední a jihovýchodní Evropy letos klesne o 4,5 %

Ekonomika zemí střední a jihovýchodní Evropy letos klesne o 4,5 procenta. V roce 2021 by měl region přidat 3,1 a následující rok 3,3 procenta, ale některé země se na předkrizovou úroveň nevrátí ani v roce 2022. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnil Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická srovnání (WIIW).
Podle institutu, který se zaměřil na 23 zemí regionu, bude oživování jen pozvolné. V souvislosti s pandemií také převládá velká nejistota, takže riziko případného horšího vývoje je vysoké.
Už v roce 2021 by se podle odhadů WIIW na předkrizovou úroveň mělo dostat jen Turecko, Srbsko a Litva. Teprve v roce 2023 se to má podařit mimo jiné Chorvatsku, Bulharsku a Černé Hoře. Běloruská ekonomika má podle odhadu klesat nejen letos, ale i v příštím roce.
WIIW ale předpokládá, že až se koronavirus podaří dostat pod kontrolu, mohla by se do střední a východní Evropy vrátit výroba z Asie. Další růst by zmíněnému regionu mohla zajistit také digitalizace. Ve střednědobém horizontu porostou země střední, východní a jihovýchodní Evropy výrazně více než západní Evropa, uvádí institut a zdůrazňuje, že takový vývoj velmi prospěje rakouské ekonomice orientované právě na východ.
Jen v roce 2018 rakouské firmy investovaly do zemí visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a do Chorvatska, Rumunska a Ruska na 58 miliard eur. Zatímco letos by ekonomika těchto sedmi zemí měla podle WIIW klesnout o šest procent, tak příští rok už by mohla o 3,7 procenta růst.
S větší skepsí pohlíží institut na Rusko, "kde růst pravděpodobně dál budou brzdit nízké ceny ropy, západní sankce a poměrně konzervativní fiskální a měnová politika".
Zdroj: ČTK
Aktuality
