US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Rekordní růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zaostal za původním odhadem statistiků

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, její růst však zaostal za očekáváním. Hrubý domácí produkt se podle páteční zpřesněné zprávy statistického úřadu Eurostat zvýšil proti předchozím třem měsícům o 11,6 %. To je o půl procentního bodu méně, než statistici odhadovali koncem října. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika potýkala s dopady protikoronavirových opatření.

Redakce IW
Redakce IW
13. 11. 2020 | 11:06
Evropská ekonomika

V zemích eurozóny hospodářství vzrostlo o 12,6 %, což je pouze o desetinu procentního bodu méně, než uváděl rychlý odhad. V obou případech je to ale i tak po rekordním propadu za druhé čtvrtletí nejvýraznější růst od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

Eurozóna - mezičtvrtletní vývoj HDP

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU kvůli omezením souvisejícím s pandemií propadla o 11,4 %. HDP eurozóny se snížil o 11,8 %.

"Růst eurozóny ve třetím čtvrtletí byl podstatně rychlejší ve srovnání s českou ekonomikou především kvůli nižší srovnávací základně. Propad eurozóny ve druhém čtvrtletí byl totiž výraznější a činil mezičtvrtletně 12 %, zatímco česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí propad o necelých devět procent," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Nepříznivou skutečností je ale podle něj fakt, že následkem druhé vlny pandemie zaznamená nejen česká ekonomika, ale parně i eurozóna v posledním čtvrtletí letošního roku opět pokles.

"Zpřesněný předběžný odhad výkonu ekonomiky eurozóny v letošním třetím čtvrtletí potvrzuje, že HDP v mezičtvrtletním vyjádření velmi silně ožil. Závěrečné čtvrtletí sice bude nepříznivě poznamenáno druhou vlnou pandemie, v roce 2021 by se ale ekonomika eurozóny měla vrátit k růstu, jenž bude patrný i v celoročním vyjádření," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Proti první vlně pandemie teď nadále fungují průmysl i mezinárodní obchod a situace v průmyslu se podle říjnových průzkumů v eurozóně dále zlepšila. "Omezení dopadají především na sektor služeb, negativních vlivů nebude ušetřena ani spotřebitelská důvěra, celkový pokles aktivity by ale díky fungujícímu průmyslu neměl být v letošním závěrečném čtvrtletí zdaleka tak dramatický, jak tomu bylo ve druhém kvartálu," dodal Jáč.

V meziročním srovnání evropské hospodářství nadále klesá, i když výrazně pomaleji. V EU činil meziroční pokles 4,3 % po propadu o 13,9 % ve druhém tříměsíčním období roku. V eurozóně se tempo poklesu snížilo na 4,4 % ze 14,8 %.

Eurozóna - meziroční vývoj HDP

S ohledem na předchozí propad vzrostla proti druhému čtvrtletí ekonomika ve všech členských zemích, z nichž měl Eurostat k dispozici údaje. Ve srovnání se třetím kvartálem minulého roku naproti tomu všechny země klesly.

Nejvyšší mezičtvrtletní růst zaznamenala Francie, kde ekonomika stoupla o 18,2 %. Následovaly ji jihoevropské země nejvíce zasažené první vlnou nákazy. Ve Španělsku se HDP zvýšil o 16,7 % a v Itálii o 16,1 %. Česko naproti tomu patřilo k zemím s mírnějším růstem, jeho ekonomika vzrostla o 6,2 %.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieHDPHospodářský růst
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně