US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,08 %
NASDAQ-0,40 %
S&P 500-0,29 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,57 %
Erste+1,72 %

Zambie směřuje ke státnímu bankrotu, za pandemie prvnímu v Africe

Zambie minulý měsíc nezaplatila splátku zahraničního dluhu za více než 40 milionů dolarů, a patrně se tak stane první zemí v Africe, která kvůli dopadům pandemie vyhlásí platební neschopnost. Napsal to v pátek server BBC. Ochranná lhůta, kdy země ještě může dluh vyrovnat, končí právě v pátek.

Redakce IW
Redakce IW
13. 11. 2020 | 15:13
Bankrot

Součástí závazků jsou i dluhopisy za tři miliardy dolarů vydané v Evropě. Zambie požádala o odklad splátek úroků z nich do dubna příštího roku, ale věřitelé to odmítli, uvedla dnes vláda v Lusace.

Zambie bojovala s externím dluhem v objemu 12 miliard dolarů už před pandemií, která finanční potíže ještě zhoršila. S novými náklady se potýká zdravotnictví, což je podle vlády spolu s upadající ekonomikou hlavní příčinou současných těžkostí. Podle kritiků je ale spíše na vině špatné ekonomické řízení prezidenta Edgara Lungua. V posledních letech se také opakovaně ozývaly obavy z korupce.

Zambie není jedinou africkou zemí, která bojuje s rostoucím mezinárodním dluhem. Ostatní vlády proto budou pečlivě sledovat, jak se k záležitosti postaví jak tato země, tak její věřitelé.

Zdroj: ČTK

AfrikaBankrotKoronavirusZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

S&P 500: Kde hledat příští akciové vítěze?

14. 8.-Andrej Rády
Akciové tipy