Stavební firmy: Stavebnictví příští rok klesne o 1,8 %

České stavebnictví příští rok meziročně klesne o 1,8 procenta. Stavební firmy mají zakázky v průměru na osm měsíců dopředu. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na úterním Setkání lídrů českého stavebnictví. V průzkumu v říjnu oslovila zhruba stovku stavebních firem v Česku.
"Lze očekávat, že stavební výroba poklesne. O kolik, to bude záviset na tom, jak bude veřejný sektor ochotný a schopný investovat do dalších zakázek. V případě povolování nových projektů bohužel nepředpokládám, že by mělo nastat nějaké výrazné zlepšení," uvedl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.
O něco pesimističtější jsou ředitelé větších firem s ročním obratem nad 100 milionů korun. Pro příští rok počítají s poklesem stavebnictví o dvě procenta. Menší firmy očekávají v průměru pokles o 1,7 procenta.
"Očekávám, že stavebnictví bude v příštím roce v nejlepším případě stagnovat. Kraje a obce budou muset řešit naléhavější priority. Velmi pravděpodobně se budou muset vypořádat s výrazně zkrácenými příjmy, což logicky povede k razantnímu snížení investic," doplnil generální ředitel společnosti Baumit Pavel Med.
Aktuálně mají stavební firmy vytížené kapacity v průměru na 92 procent. V prvním čtvrtletí příštího roku očekávají pokles vytížení na 81 procent. Zakázky mají v průměru na osm měsíců dopředu. Pro polovinu společností je to stejně jako ve stejném období loňského roku, 37 procent firem uvedlo pokles. Pouze 14 procent uvedlo, že je to více než loni.
Krize v roce 2008 postihla české stavebnictví mnohem více než většinu jiných oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. Během této doby přišlo v souhrnu téměř o 30 procent tržeb. Podle většiny analytiků i lidí z oboru to bylo kvůli rozsáhlým škrtům na velkých infrastrukturních projektech, které tehdejší vláda udělala.
V posledních třech letech odvětví naopak meziročně rostlo. V roce 2017 o 3,3 procenta, o rok později o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Loni si polepšilo o 2,7 procenta. Letos za první tři čtvrtletí kleslo o 6,6 procenta. Důvodem jsou hlavně opatření proti šíření koronaviru. Podle analytiků především velkým firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, hlavně ti zahraniční.
"Pokud jedna z cest z krize vede přes stavební investice, mělo by být v zájmu státu efektivně povolovat pro něj strategické stavby. Když teď bytové domy povolujeme pět a dálnice i 15 let, tak i pouhou digitalizací stavebního řízení bychom ušetřili čas a tuny papíru. Zjednodušení stavebního práva potřebujeme jako sůl a každou takovou snahu vítáme," dodal prezident Skanska Central Europe Michal Jurka.
Jak vyplývá z údajů společnosti IS, do konce října klesla hodnota zadaných veřejných zakázek pro stavební firmy meziročně o 2,5 procenta na 175 miliard korun. Veřejné zakázky měly loni na celkových tržbách stavebních firem podíl 45,9 procenta.
Zdroj: ČTK
Aktuality
