Lekce z Jižní Ameriky: Kam si ulít peníze?

Uruguay je v poslední době často přirovnávána ke Spojeným státům 50. let. Život zde plyne pomalejším tempem, stát do něj méně zasahuje a základem kultury je rodina. Tato země se postupně stává bankovním kontem sousední Argentiny a stále více přitahuje pozornost investorů z celého světa.
Hlavní město Montevideo je ospalé a provinční. Působí jako maloměsto, přestože má 1,23 milionu obyvatel, což je zhruba třetina uruguayské populace. Potenciál lze ale hledat v přímořském letovisku Punta del Est, které leží 150 kilometrů východně od Montevidea.
Uruguay nedá bez Argentiny ani ránu
Město je zatím zpravidla šest až osm měsíců úplně mrtvé. Vypne se většina semaforů a řada restaurací je zavřených. V červenci (kdy v Uruguayi panuje zima) působí doslova jako zombie.
Zato v létě (od konce prosince po polovinu února) letí ceny za ubytování v hotelech raketově nahoru, restaurace jsou plné a doprava kolabuje. Počet obyvatel se dvacetinásobně zvýší s příchodem zástupů argentinských turistů slunících se na plážích.
Pobřeží Uruguaye se stalo místem odpočinku bohatých Argentinců, kteří Uruguay dlouhé roky využívají také jako jedno velké bankovní konto. Do místních bank si ukládají americké dolary a skupují nemovitosti, a to jak zemědělské, tak v přímořských rezortech. Argentinci se poučili z vlastních zkušeností a nedůvěřují vládě. Vzhledem k tomu, že v zemi v minulosti došlo ke konfiskaci bankovních vkladů, Argentinci mají jasno - ukládat hotovost doma se nevyplácí.
Argentinští investoři mají v oblibě sektor nemovitostí, jejich kapitál převažuje i v uruguayském bankovním sektoru. Cestovní ruch drží nad vodou také argentinští turisté.
Krev argentinské ekonomiky teče do Uruguaye
Samotná Argentina krvácí důsledkem dlouholeté katastrofální vládní politiky, která ji vede k další měnové krizi. Jedním z hlavních důsledků je inflace. Uruguay importuje inflaci zároveň z Argentiny i Spojených států, což je znát na všech maloobchodních cenách - od potravin přes benzín po elektřinu.
Růst cen je tak největším trápením uruguayské ekonomiky. Ale ani kdyby zdejší vláda zkrotila inflaci, pravděpodobně se Punta del Este nestane celoročně prosperující moderní metropolí. Je totiž těžké v atraktivitě předčit Chile, které je rozvinuté a civilizované, má vynikající zdravotnictví, dobrý systém vzdělávání a hlavně dostatek pracovních příležitostí. Santiago a Punta jsou dva zcela odlišné světy, investorům ale obě nabízejí zajímavou alternativu.
Zdroj: sovereignman.com