Obama: Nejsem diktátor! Hloupé škrty mohou zabít křehké ekonomické oživení

Prezident Barack Obama na tiskové konferenci v Bílém domě vyzval politické lídry k urychlenému hledání kompromisu. V sázce je hodně.
Ve svém vyjádření k situaci ohledně takzvané sekvestrace, tedy automatických škrtů za 85 miliard USD, Obama mimo jiné řekl: "Nejsem diktátor, jsem prezident." Hezky řečeno - osud amerických veřejných financí má v rukou primárně Kongres.
Zmíněné škrty podle něj nebudou znamenat pro ekonomiku katastrofu. "Ale budou hloupé," komentoval je lakonicky Obama.
Zástupci amerického Kongresu se na krátké páteční schůzce s prezidentem Obamou na zmírnění nebo nahrazení nadcházejících automatických výdajových škrtů nedohodli. Zatímco Obama trvá na opatřeních zahrnujících zvýšení daňových příjmů, republikáni po zvýšení daní na počátku roku další daňové kroky vylučují.
Ve hře nemusí být 85 miliard
Obama ve svém vystoupení po schůzce v Bílém domě konstatoval, že Spojené státy začnou ode dneška procházet hlubokými výdajovými škrty. Ty by měly podle plánu do konce tohoto fiskálního roku na konci září činit 85 miliard USD. Podle únorové zprávy Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) to ale bude díky rezervám jednotlivých ministerstev jen 44 miliard USD, tedy jen asi jedno procento celkových federálních výdajů.
Obama sice označil automatické škrty za "hloupé" a svalil vinu za jejich aktivaci na republikány. Sám mluvčí Bílého domu Jay Carney už ale minulý týden po zjištění jednoho z nejrespektovanějších amerických novinářů Boba Woodwarda přiznal, že s myšlenkou automatických škrtů přišla v jednáních z léta 2011 o snížení rozpočtového deficitu a zvýšení dluhového stropu sama Obamova administrativa. Woodward navíc k nelibosti Bílého domu konstatoval, že tehdejší dohoda vylučuje nahrazení škrtů zvýšením daní.
Obama je přesvědčen, že automatické škrty mohou být nahrazeny jinými kroky, které sníží deficit "rozumnějším a vyváženějším způsobem". Vyzval k dohodě, která bude zahrnovat zvýšení daní, předpověděl ale, že přimět k tomu republikány bude trvat několik týdnů nebo měsíců.
Další zvyšování daní po schůzce zcela vyloučil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. "Diskuse o příjmech podle mého názoru skončila, nyní je čas pustit se do problému výdajů," řekl Boehner podle agentury Reuters. V lednu se Kongres dohodl na zvýšení daňových sazeb na nejvyšší příjmy a dalších daní o více než 600 miliard USD během deseti let.