US MARKETOtevírá za: 9 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

HDP Spojených států v prvním čtvrtletí roku 2013 vzrostl o 2,5 % (odhad: +3 %)

Osobní spotřeba příjemně překvapila: +3,2 % (odhad: 2,8 %).

Analytici předpokládali, že se růst ekonomiky Spojených států v prvním kvartálu zrychlí díky osobní spotřebě, která měla podle odhadů oživit nejvíce za poslední dva roky (a na celkové ekonomické aktivitě USA se podílí 70 %), a podnikovým zásobám. HDP vzrostl, ale očekávání +3 % nenaplnil - vzrostl pouze o 2,5 % mezikvartálně. V posledním čtvrtletí roku 2012 HDP vzrostl na celoroční tempo 3 %, kvartálně +0,4 %. Osobní spotřeba však příjemně překvapila, poskočila o 3,2 % oproti očekávaným 2,8 %.

Spotřebitelé však ve čtvrtletí své nákupy financovali hlavně z úspor, příjmy jim totiž o 5,3 % klesly. To je špatnou zprávou pro budoucí růst výdajů, zvlášť s ohledem na to, že pokles příjmů byl nejvyšší od třetího čtvrtletí 2009. Míra úspor, která ukazuje, jak velký podíl z příjmů domácnosti spoří, se snížila na 2,6 %. Klesla tak nejníže od čtvrtého čtvrtletí 2007.

Růst cen akcií a domů zvýšil bohatství Američanů a pomohl jim vytvořit polštář proti zvýšeným daním, které nyní začínají pociťovat. Navíc panují obavy, že omezování vládních výdajů povede ke snížení investic a zaměstnanosti, což by mohlo poškodit mnohé sektory ekonomiky.

Bílý dům tento měsíc předpověděl, že americká ekonomika v celém letošním roce stoupne zhruba o 2 %, pokud zůstanou v platnosti automatické rozpočtové škrty, které začaly platit od března.

Výdaje rostou

Analytici předpokládali, že se v HDP odrazí spotřebitelské výdaje, které měly v období mezi lednem a březnem stoupnout o téměř 3 %, nejvíce od prvního čtvrtletí roku 2011. Obávali se však, že lednové zvýšení daně z mezd a škrty ve vládních výdajích, které vstoupily v platnost 1. března, si vyberou na růstu ekonomiky svou daň. Osobní spotřeba v prvním čtvrtletí vzrostla více, než se čekalo, o 3,2 % (odhad: 2,8 %).

Fed se usnesl na tom, že bude i nadále ekonomiku stimulovat, dokud nebude zlepšení trhu práce "signifikantní". Neschopnost ekonomiky držet stabilní růst nejspíše Fed donutí k tomu, aby i nadále skupoval dluhopisy.

Výrazně podle posledních údajů oživuje trh s nemovitostmi. Počet nových domů v prvním čtvrtletí vzrostl na celoroční tempo 969 tisíc, což představuje nejlepší kvartál od roku 2008. Zhoršují se však investice kvůli začínajícím dopadům sekvestrace. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu propadly více, než se čekalo, nejvíce za posledních sedm měsíců. Pokud se neoživí poptávka, firmy nebudou navyšovat zásoby. A právě zásoby jsou jedním z faktorů, který HDP v prvním čtvrtletí letošního roku pomohl dostat se zpátky na nohy. Tvorba zásob přispěla k růstu HDP jedním procentním bodem, naopak ve čtvrtém čtvrtletí způsobila pokles HDP o 1,5 procentního bodu.

Výdaje firem na vybavení a software se zvýšily jen o 3 %, zatímco na konci roku 2012 stouply o 11,8 %. Vývoz ve čtvrtletí sice oživil, avšak překonal ho dovoz, a obchodní bilance tak skončila deficitem a způsobila pokles HDP o půl procentního bodu.

Stavební sektor pokračoval v růstu a stavba domů se zvýšila již osmé čtvrtletí za sebou. Tempo růstu však mírně zpomalilo. Bytová výstavba loni podpořila ekonomický růst poprvé od roku 2005 a její oživení by mělo pomoci zajistit, že ekonomika neklesne.

"Pozici amerických domácností posiluje zlepšující se trh s nemovitostmi. Ceny nemovitostí konečně začínají překonávat výši hypoték, kterou jejich majitelé mají bank. HDP napomohou též investice do bydlení. Očekáváme, že americká ekonomika nadále poroste mírným tempem podpořena oživením na trhu s bydlením, přestože uvedené zotavování trhu s bydlením mírně zpomalilo z předchozího vysokého tempa růstu v 1. čtvrtletí, kdy počet nově rozestavěných domů vzrostl o 32,5 %. To podporuje ekonomiku nejen přímo prostřednictvím investic, ale také nepřímo podpoří kupní sílu tím, že ceny domů rostou. Veřejný sektor bude nadále zpomalovat růst. I proto očekáváme, že americká ekonomika poroste v letošním roce o 2 % oproti expanzi o 2,1 % z loňského roku," uvedl k údajům z USA hlavní makroanalytik Saxo Bank Mads Koefoed.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa