HDP eurozóny klesl více, než se čekalo. Recese trvá už šest čtvrtletí

Recese v eurozóně pokračuje, dokonce se dále prohlubuje. Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla proti předešlému čtvrtletí o 0,2 % a její pokles se táhne už šest čtvrtletí. Znamená to, že je nynější recese dosud nejdelší v historii měnové unie.
Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí klesl mezikvartálně i meziročně více, než se čekalo. Poklesl mezikvartálně o 0,2 % (odhad: -0,1 %), meziročně o 1,0 % (odhad: -0,9 %). HDP celé sedmadvacítky spadl o 0,1 % oproti předchozímu čtvrtletí a 0,7 % meziročně.
V prvních třech měsících roku bylo v recesi 9 ze 17 zemí eurozóny, na tento seznam se nově dostala Francie. Německo, které je největší ekonomikou unie, sice obnovilo mírný růst a recesi se těsně vyhnulo, to ale nestačilo vyrovnat pokračující propad zemí jižní Evropy zasažených dluhovou krizí.
Zpomalení růstu se rozšířilo v celé Evropě. Německý HDP rostl méně, než se čekalo, Francie se oficiálně ocitla v recesi, protože její HDP klesá už druhé čtvrtletí za sebou, a propad Itálie se prohloubil více, než analytici předvídali.
"Evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zklamaly, jejich výkonnost byla slabší než už tak pesimistická očekávání," říká Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Slabší růst se netýkal pouze dluhovou krizí sužovaného jihu Evropy, ale také severu reprezentovaného Německem. Je ovšem potřeba připomenout, že poměrně velký podíl na slabší výkonnosti Německa mělo mimořádně chladné počasí, které nepříznivě ovlivnilo zejména stavebnictví a navazující obory. Vyhlídky pro zbytek roku také nejsou příliš optimistické, i když by ekonomice mohla pomoci méně restriktivní fiskální politika a uvolňování měnové politiky ECB."
"Saxo Bank očekává, že eurozóna i letos zůstane v recesi. Ekonomická aktivita bloku zemí s jednotnou evropskou měnou poklesne o 0,3 %. Pro příští rok pak Saxo Bank očekává růst o 0,7 %," říká Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. "Změna k lepšímu se letos neočekává vzhledem k tomu, že se hned několik zemí snaží o rozpočtovou konsolidaci. Jde zejména o periferní země eurozóny," dodává.
Evropská centrální banka tento měsíc snížila hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,5 % a Mario Draghi prohlásil, že je připravena jednat, pokud to bude potřeba. Snížení úrokové sazby na nulu a depozitní sazby do záporu je technicky možné, ale ECB musí zvažovat všechny důsledky, které by toto rozhodnutí mělo.
Nezaměstnanost v eurozóně dosáhla v dubnu rekordních 12,1 %. Podle Draghiho je tragická obzvláště rostoucí nezaměstnanost mezi mladými lidmi.
Zdroj: Bloomberg