Pracovní pohovor: Jak odpovědět na 11 nejzáludnějších otázek

Interview s potenciálním zaměstnavatelem může buď nastartovat vaši novou kariéru, nebo definitivně pohřbít všechny naděje. Mnohdy přitom o úspěchu rozhoduje pouze pár vhodně zvolených slov. Na následujících 11 záludných otázek, které jsou oblíbeným nástrojem personalistů na prověření vaší pozornosti, pohotovosti a schopnosti improvizovat, byste se proto měli předem dobře připravit.
1. Můžete mi říct něco o svém předcházejícím zaměstnání?
Vhodná odpověď: Naposledy jsem pracoval(a) v prosperující rodinné firmě. Po nějaké době jsem ale začal(a) cítit, že již pro firmu více udělat nemůžu, a zatoužil(a) jsem po nové práci, ve které bych mohl(a) zúročit všechny vědomosti a schopnosti.
Princip odpovědi: Vždy se snažte zdůraznit pozitiva svých předcházejících zaměstnání. V případě pracovní pozice, o niž se při pohovoru ucházíte, je nejlepším argumentem hledání nových příležitostí uplatnění vašich zkušeností nebo touha podílet se na nových projektech a dalším vývoji produktů či služeb, které váš potenciální nový zaměstnavatel vyrábí a poskytuje.
2. Jaké činnosti nebo úkoly jsou pro vás v práci nejméně zajímavé?
Vhodná odpověď: Nemůžu říci, že by pro mě některé konkrétní činnosti byly skutečně neoblíbené. Vždy se samozřejmě najdou úkoly, které plním raději, a úkoly, které mi tolik nevyhovují. V rámci pracovních povinností si ale uvědomuji, že pro fungování firmy jsou nepostradatelné všechny bez výjimky, a tak v průběhu pracovního dne nerozlišuji mezi oblíbenými a neoblíbenými či nezajímavými úkoly. Vždy se dívám pouze na význam jednotlivých úkolů.
Princip odpovědi: S odpovědí na tuto otázku příliš nespěchejte a všechny věty, které vám přijdou na mysl, vždy nejdříve zvažte. Pokud budete rychleji mluvit než myslet, bude to takřka jistě znamenat konec vašich šancí. Spíše než o konkrétních činnostech se snažte hovořit obecně o různých typech úkolů a aktivit.
3. Co naší společnosti můžete nabídnout nad rámec ostatních uchazečů?
Vhodná odpověď: Jsem připraven(a) do firmy přinést odhodlání pracovat vždy na 100 %. Není pro mě rozhodující, jak obtížné úkoly jsou. Možná právě naopak, jelikož mi dokončení obtížných úkolů přináší potěšení z dobře odvedené práce. Mezi mé přednosti jistě patří analytické uvažování a snaha řešit úkoly efektivně s využitím úsporných, ale kvalitních a komplexních řešení.
Princip odpovědi: S ostatními uchazeči o práci se s největší pravděpodobností vůbec nesetkáte, vaše pozice je tedy velice ztížená. Bez ohledu na to, zda víte, či nevíte, kdo "proti vám" stojí, zdůrazněte své dobré vlastnosti a pracovní návyky. V závislosti na společnosti, ve které se o práci ucházíte, můžete zvážit i do jisté míry originální odpověď. Vždy ale mějte na paměti, že všeho moc škodí.
4. Jaká rozhodnutí jsou pro vás v práci nejobtížnější?
Vhodná odpověď: Nejobtížněji se rozhoduji v situaci, kdy jsem přesvědčen(a), že obě možnosti vedou ke správnému cíli. Protože jsem si podobnou zkušeností ve svém dřívějším zaměstnání prošel (prošla) několikrát, vím, že vždy existuje způsob, jak k nejlepšímu rozhodnutí nakonec dojít. Velmi se mi osvědčily například konzultace s kolegy, ve složitých okamžicích je týmová práce nenahraditelná.
Princip odpovědi: Snažte se působit jako rozhodný, ale ne zbrklý člověk. Pokud přiznáte, že se o těžkých rozhodnutích snažíte radit i s ostatními lidmi z pracovního kolektivu, svědčí to o vaší schopnosti týmové práce, která je takřka pro všechny personalisty velkým pozitivem.
5. Co vám v práci nejvíce vadí?
Vhodná odpověď: Pro kolegy mám velké pochopení, ale nepřekonatelnou překážkou jsou pro mě v práci lidé, kteří neplní své úkoly nebo nedodržují termíny. Celá firma je v podstatě jeden velký organismus, často říkám "hodinový strojek", ve kterém je každé kolečko stejně důležité; bez něj přestane fungovat celé soukolí.
Princip odpovědi: Nebuďte příliš kritičtí, ale alespoň jednu věc uveďte. Pokud budete tvrdit, že není nic, co by vám v práci vadilo, budete při pohovoru působit nedůvěryhodně a dost možná vám personalista neuvěří ani odpovědi na další otázky.
6. V jakém časovém horizontu očekáváte povýšení?
Vhodná odpověď: Domnívám se, že na otázku povýšení nelze najít univerzální odpověď. Každá společnost a pracovní pozice je jedinečná, vždy záleží na mnoha faktorech. Zcela samozřejmé je, že případné povýšení záleží na výkonech zaměstnance, a je tedy v zájmu jak jeho, tak jeho zaměstnavatele, aby odvedená práce byla co nejlepší. Nedomnívám se navíc, že by pro spokojenost zaměstnance bylo vždy rozhodující pouze povýšení. Mnohem více důrazu přikládám nabízenému pracovnímu prostředí a možnosti účastnit se na dalším rozvoji a prosperitě celé firmy.
Princip odpovědi: I taková otázka může přijít již během pracovního pohovoru, tedy v době, kdy nemáte příliš mnoho informací o tom, jak přesně systém povyšování ve firmě funguje. Zdůrazněte proto, že jste si dobře vědomi toho, že povýšení není samozřejmostí, ale je vyjádřením velkého poděkování za dlouhodobě přínosnou práci.
7. Vzpomenete si na situaci, kdy vám nové úkoly nedovolily dokončit započatou práci?
Vhodná odpověď: Takovým situacím se snažím od samého začátku své kariéry vyhýbat. Svoji činnost zakládám na propracovaném time managementu, který mi v případě potřeby umožňuje i operativní změny denního či týdenního programu tak, aby nečekané problémy žádným způsobem neovlivnily výsledky mé práce.
Princip odpovědi: Touto otázkou se personalista snaží zjistit vaše schopnosti v případě takzvaného multitaskingu, tedy plnění několika úkolů najednou. Vaše odpověď by měla dokazovat, že jste v práci flexibilní a že vás nezaskočí ani náhlé změny programu způsobené nečekanými událostmi nebo novými důležitými úkoly.
8. Máte problémy spojené se svým současným finančním ohodnocením?
Vhodná odpověď: Nedomnívám se, že by se mé každodenní starosti výrazně lišily od starostí kolegů nebo známých. Vždy dohlížím na to, aby celá rodina platila účty včas a abychom s financemi zacházeli zodpovědně. Samozřejmě, i já mám pár drahých přání a životních snů, prvořadé je pro mě ale za všech okolností zajištění rodiny. Sny musejí jít stranou.
Princip odpovědi: To, co na sebe v odpovědi prozradíte, bude personalista brát jako závazné i z pohledu pracovní pozice, o niž se ucházíte. Všechny firmy bez výjimky se snaží fungovat s co nejmenšími náklady a řeknete-li, že před výplatou doma přežíváte s prázdnou peněženkou, bude to pro vašeho potenciálního zaměstnavatele varovné znamení.
9. Již dříve u nás pracovali lidé s vaším vzděláním, nikdo z nich ale neodváděl dobrou práci. Můžete mě přesvědčit, že to ve vašem případě bude jinak?
Vhodná odpověď: Můžete mi, prosím, popsat, co konkrétně myslíte tím, že neodváděli dobrou práci? Za svým vzděláním si pevně stojím a domnívám se, že mě na pracovní kariéru výborně připravilo. Obávám se, že skutečným zdrojem vašich negativních zkušeností jsou spíše špatné pracovní návyky a nedostatečná morálka jednotlivců, ne jejich vzdělání.
Princip odpovědi: Jakmile víte, jaké konkrétní problémy společnost s lidmi se stejným vzděláním měla, budete schopni argumentovat, dříve ne. Pokud bez přemýšlení odpovíte, že se ve vašem případě nemusí obávat, že byste svou práci neodváděli dobře, dostane se vám takřka jistě odpovědi, že to říkali i všichni před vámi.
10. Musel(a) jste již někdy dělat nepopulární rozhodnutí?
Vhodná odpověď: Ano, několikrát. I na takovéto situace se ale vždy snažím dívat pragmaticky a dobře si uvědomuji, že život jedince i firmy se čas od času ocitne na rozcestí, z něhož k cíli vede pouze cesta ozdravných opatření, úspor nebo propouštění. Důležité ale podle mě je, aby si člověk uvědomil, že jedno nepopulární opatření může zachránit velké množství dobře odvedené práce, která by jinak přišla nazmar.
Princip odpovědi: Pokud jste dosud žádná nepopulární opatření nedělali, dejte jasně najevo, že si uvědomujete, že i taková rozhodnutí jsou v některých situacích potřeba, a pokud je nezbytné, abyste jejich iniciátory byly vy, jste na to připraveni. Zároveň se můžete pokusit vysvětlit, že jste vždy zastánci názoru, že neexistuje jediné správné řešení, a tak byste se v první řadě snažili najít taková, která by se dotkla co nejmenšího počtu zaměstnanců nebo firmy jako takové.
11. Jak byste mě na závěr našeho rozhovoru ohodnotil(a) jako tazatele?
Vhodná odpověď: Abych se přiznal(a), je to zřejmě jedna z nejtěžších otázek, kterou mi kdy kdo položil. Za celý život jsem se věnoval(a) velkému množství činností, ale nikdy jsem sám (sama) nebyl(a) tazatelem v pracovním pohovoru, takže se těžko vžívám do vaší role. Avšak vzhledem ke skutečnosti, že ve svém oboru tato společnost patří mezi nejlepší, se domnívám, že v ní práci výborně odvádějí skutečně všichni.
Princip odpovědi: V žádném případě se o personalistovi nevyjadřujte negativně. I kdyby si během pohovoru nevedl dobře, pokuste se zdůraznit jeho pozitiva. Zároveň není nezbytně nutné, abyste vyslovili jednoznačný závěr. Pozitivně je mnohdy právě naopak vnímáno, když zdůrazníte, že vaše zkušenosti nejsou takové, abyste schopnosti svého protějšku mohli zcela objektivně posoudit.
Zdroj: Martin Yate: Knock 'em Dead 2012: The Ultimate Job Search Guide