Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu vzrostly

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu meziměsíčně vzrostly o 3,6 % (odhad: +3 %), bez dopravy nečekaně vzrostly o 0,7 % (odhad: 0,0 %).
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu vzrostly více, než se čekalo. Objednávky zboží, které má vydržet déle než tři roky poskočily o 3,6 %, ačkoliv se čekal skromnější růst 3 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků, které jsou vysoce volatilní, objednávky vzrostly o 0,7 %, přestože se čekal pokles o 0,1 %.
"Zpracovatelský sektor stále expanduje" říká Gus Faucher, ekonom z PNC Financial Services Group. "Myslím si, že na konci roku bude všechno vypadat ještě lépe."
Objednávky komerčních letadel vyskočily po dubnovém růstu 18,3 % o celých 51 %. Společnost Boeing obdržela v květnu 232 nových zakázek na letadla oproti 51 v dubnu. Objednávky automobilů a součástek naopak klesly o 1,2 % po dubnovém růstu 2,4 %.
Bez zahrnutí dopravních prostředků objednávky vzrostly již druhý měsíc v řadě, ačkoliv analytici očekávali stagnaci. Dubnové číslo bylo revidováno z +1,3 % na +1,7 %.
"S výjimkou indexu průmyslové aktivity kansaského Fedu, vykázaly regionální výzkumy zpracovatelského sektoru v květnu spíše negativní výsledky," prohlásil před zveřejněním zprávy John Silvia z Wells Fargo. "I přes tato slabá čísla, dopadnou nejspíš květnové objednávky dobře díky objednávkám civilních letadel."
Minulý týden byl kvůli komentářům Bena Bernankeho šílený. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů vyletěl nad 2,5 % poprvé od dubna 2011, cena zlata se zřítila pod hranici 1 300 dolarů za unci na nejnižší hodnotu od září 2010 a index S&P 500 zakončil týden na 1 592 bodů, o 5,6 % slabší oproti svému předchozímu vrcholu.
Výnos amerických státních desetiletých dluhopisů podle některých bankéřů poroste až na 3 %. Jiní se zase snaží hasit paniku tím, že se výnos pohybuje stále příliš nízko. Podle hlavního ekonoma Deutsche Bank by musel být alespoň někde kolem 4 %, aby to mělo dopad na ekonomiku.
Zdroj: Bloomberg