Americká komise pro cenné papíry vyšetřuje Thomson Reuters a ISM kvůli spolupráci

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje vztahy zpravodajské agentury Thomson Reuters a Institute for Supply Management (ISM), který sestavuje mimo jiné sledovaný index nákupních manažerů. Tito důležití hráči na poli médií a ekonomických dat spojili síli - ISM vydávala data, předávala je Reuters, která je podle všeho některým klientům předávala nepatrně dříve, než na základě embarga měla. Někteří obchodníci na trhu proto měli získat citlivá data dříve než ostatní a připravit na ně své obchodní systémy.
CNBC zjistila, že data od ISM byla 3. června odeslána dříve některých klientům Thomson Reuters z řad vysokorychlostních obchodníků. Ti na údaje reagovali svými zadanými příkazy, a to 15 milisekund před oficiálním zveřejněním dat. To je ve věku takzvaného HFT (vysokofrekvenčního obchodování) dost času na to, aby ten, kdo má k datům přístup, dokázal vydělat na úkor zbytku trhu.
Ředitel ISM Thomas Derry ve čtvrtek uvedl, že si SEC vyžádala smlouvy ISM s Thomson Reuters, a to od mediální agentury. Derry také ujistil vyšetřovatele, že se podobná situace nebude opakovat. "Věřím, že i naši partneři z Thomson Reuters přijmou taková opatření, aby nikdo na základě našich dat nezískával výhodu při obchodování," uvedl pro CNBC. Samotná SEC zatím situaci odmítá komentovat.
Na případ ze 3. června upozornil analytik z Nanexu. Na platformě tohoto poskytovatele dat a řešení pro HFT obchodníky proběhly ve zmíněných 15 milisekundách extrémně nadprůměrné objemy obchodů, dolů zamířilo 369 titulů, celkem změnily majitele v tomto krátkém čase akcie za 28 milionů USD.
Ve videu se reportér CNBC Eamon Javers baví s ředitelem Conference Board (mimo jiné vydává data o spotřebitelské důvěře) Jonathanem Spectorem o jeho rozhodnutí dále neposkytovat ekonomická data v předstihu zpravodajským agenturám.
Zdroj: CNBC