US MARKETOtevírá za: 13 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Chcete hypotéku? Na tohle se vás v bance budou ptát

Rádi byste si pořídili lepší bydlení? Už se i chystáte jít se zeptat do banky na možnosti získání hypotéky? Pokud ano, věnujte pozornost tomuto článku. Na co všechno se vás budou v bance ptát?

Petr Rozkošný
Petr Rozkošný
5. 7. 2013 | 12:00
Banky

Chci více informací, jak ušetřit na hypotéce

Není horší otázka než ta, na kterou neznáme odpověď. V bance vás sice nebude zpovídat malé dítě, které se vás bude ptát, jak přišlo na svět, i tak však mohou být bankovním úředníkem kladené otázky pořádně zapeklité. To platí dvojnásob, pokud o hypotéku žádáte s další osobou, ale do banky jdete sami.

Tady jsou 4 otázky, na které se vás ve spojení s hypotékou zeptá každý bankovní úředník či hypotéční makléř:

1. Zástava

Otázka: Jakou nemovitostí budete ručit a jaká je cena této nemovitosti?

Chcete-li získat hypotéku, musíte mít nemovitost, kterou můžete (chcete) bance ručit (v případě koupě družstevního či městského bytu lze zažádat o přechodnou výjimku). Ručit přitom můžete kupovanou nebo jinou nemovitostí. Ručit můžete bytem v osobním vlastnictví, rodinným domem, rekreačním objektem či stavebním pozemkem.

Pokud žádnou nemovitost vhodnou k zástavě nemáte, případně máte, ale do zástavy dát nechcete, můžete místo hypotéky požádat o úvěr ze stavebního spoření, u kterého do určité částky nemusíte ručit nemovitostí.

2. Příjmy

Otázka: Jaké máte měsíční příjmy po odečtení veškerých závazků (spotřebitelské úvěry, jiné hypotéční úvěry, úvěry ze stavebního spoření)?

Žádat můžete o hypotéku s prokazováním příjmů, nebo bez něj. První z nich je výrazně levnější než ta druhá (u hypotéky bez prokazování příjmů navíc existuje řada omezení). Pro každou banku je důležité to, zda máte dostatečné příjmy na to, abyste hypotéku mohli splácet bez velkých obtíží. Nerozhoduje přitom samotná výše příjmů, ale rozdíl mezi příjmy a výdaji.

3. Platební historie

Otázka: Víte o tom, že byste se v minulosti opozdili se splátkou nějakého úvěru?

Kromě současných příjmů, které bance pomohou odhadnout to, zda budete schopni hypotéku řádně splácet, je důležitá také vaše historická platební morálka, tedy to, zda jste v minulosti své úvěry spláceli řádně a včas. Pointa je zřejmá - pokud jste v historii nespláceli například spotřebitelský úvěr 200 000 Kč se splátkou 2 000 Kč, je riziko toho, že nebudete řádně splácet ani hypotéku na 2 000 000 Kč se splátkou 16 000 Kč.

Vaši platební historii si banky zjišťují v bankovním registru (místo, kde si všechny banky sdílejí informace o svých klientech), nebankovním registru a registru SOLUS. První z registrů kontrolují všechny banky, zbylé dva jen některé.

4. Splatnost

Otázka: Jak dlouho ještě budete v produktivním věku a jak vysoká splátka hypotéky je pro vás přijatelná?

Hypotéku můžete získat se splatností až 40 let. Tím, co rozhoduje o splatnosti vaší hypotéky, je hlavně váš věk. Všechny banky totiž požadují to, abyste byli po celou dobu splácení hypotéky v produktivním věku (produktivním věkem se ve většině případů rozumí věk do 70 let).

O splatnosti hypotéky částečně rozhodují i vaše příjmy. Platí přitom, že čím menší je rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji, tím delší splatnost si zřejmě vezmete, abyste tak snížili splátku své hypotéky.

Pokračování článku najdete na serveru Penízenavíc.cz

Zdroj: Penízenavíc.cz

BankyBydleníHypotéky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika