Kolektivní vyjednávání v OKD: strany navrhují zprostředkovatele

Odbory a vedení těžební firmy OKD se stále nedohodly na nové kolektivní smlouvě. Obě strany už navrhly své zprostředkovatele, kteří by situaci měli vyřešit. ČTK to dnes řekli zástupci odborů a OKD. O kolektivní smlouvě, která by měla platit pět let od roku 2013 do roku 2017, začali odboráři s vedením firmy jednat už loni v srpnu, vyjednávání se tedy táhnou téměř rok.
"V souladu se zákonem o kolektivním vyjednávání jsme požádali o zprostředkovatele a také jsme ho navrhli," řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.
Mluvčí OKD Marek Síbrt řekl, že jednání jsou s ohledem na delší období, po které by smlouva měla platit, a komplikovanou ekonomickou situaci náročná a do jejich ukončení je firma nebude detailněji komentovat. "Předložili jsme odborům vlastní návrh možných mediátorů, ale i nadále preferujeme variantu jednat s odbory přímo," uvedl pouze Síbrt.
Ještě v dubnu to podle odborářů vypadalo, že kolektivní smlouva na roky 2013 až 2017 je téměř připravena k podepsání. Pak však společnost New World Resources (NWR), které OKD patří, oznámila, že kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy a situaci na trhu s uhlím musí dělat úsporná opatření. Odboráři tak nakonec s vedením OKD podepsali jen úmluvu ohledně mzdových přídavků na letošní rok a o "velké" kolektivní smlouvě jednají dál.
OKD je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má zhruba 13 000 vlastních zaměstnanců. Předloni jejich průměrná hrubá mzda činila 36.498 korun, přičemž pracovníci na šachtách si měsíčně vydělali průměrně 35.123 korun.
Na konci června firma oznámila, že propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. O práci přijde také zhruba 1300 pracovníků dodavatelských firem, kteří se v dolech OKD přímo podílejí na těžbě uhlí. NWR chce také prodat ostravskou společnost OKK Koksovny a zvažuje i prodej Dolu Paskov. Počítá také s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov.
Zdroj: ČTK