USA chtějí pro své největší banky přísnější poměr zadluženosti

Americké regulační orgány navrhují zvýšit pro největší banky v USA minimální kapitálový požadavek, který ukazuje zadluženost, na dvojnásobek globálního standardu. Zpřísněný limit má platit pro osm největších amerických bank, sdělily dnes Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC), Úřad pro kontrolu měny (OCC) a centrální banka USA (Fed).
Globální pravidla zvaná Basilej III, která nyní Evropa, Asie a USA zavádějí do praxe, vyžadují pro poměr vlastních zdrojů na celkových aktivech, takzvané leverage ratio, minimum tři procenta. Americké úřady pro osmičku bank navrhují minimální poměr šest procent. Nové regulaci budou podřízeny společnosti JPMorgan Chase & Co, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo & Co, Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon Corp a State Street Corp.
Požadavek na minimální poměr bankovního kapitálu k aktivům má zamezit nadměrnému zadlužování bankovního sektoru. Jednou z klíčových příčin finanční krize let 2007-2009 bylo vybudování nadměrné zadluženosti v rozvahách bank i mimo ně.
Poměr leverage ratio je podobný ukazateli kapitálové přiměřenosti, mnozí prosazovatelé reforem bankovního sektoru mu ale dávají přednost, protože přiznává všem aktivům banky stejnou váhu a neumožňuje jim vážit jejich rizikovost. Hodnocení rizikovosti podle oficiálních měřítek i podle bankovních modelů může být velmi ošidné a rizikové. To se ukázalo jak v případě zdánlivě bezrizikových balíků hypotečních dluhopisů, jejichž pád vyvolal finanční krizi, tak údajně bezpečných vládních dluhopisů, na jejichž nadměrné držení evropské banky doplatily po vypuknutí dluhové krize eurozóny.
Zdroj: ČTK