Nemilé překvapení z USA: Žádostí o podporu nečekaně přibylo

Počet Američanů, kteří v týdnu končícím 6. červencem nově požádali o podporu v nezaměstnanosti, nečekaně vzrostl o 16 tisíc na dvouměsíční maximum 360 tisíc. Nárůst může být způsoben sezónními vlivy, jako například tím, že automobilky pravidelně omezují na léto výrobu kvůli "přezbrojení" na produkci nových modelů.
Předchozí týden bylo žádostí 344 tisíc. Analytici přitom počítali s poklesem na 340 tisíc.
Údaj o počtu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti je ale v červenci složité očistit o sezónní vlivy, kam patří například uzavírání strojírenských závodů 4. července (na Den nezávislosti).
Tempo propouštění by mělo v budoucnu zpomalit. V druhé polovině roku by už měly oslabit negativní dopady zvýšení daní a sekvestrace. Nárůst počtu pracovních míst by měl pomoci nastartovat růst příjmů a podpořit spotřebu domácností, která v USA k HDP přispívá největším dílem.
"Firmy v současnosti fungují s minimálními počty zaměstnanců," upozornil ještě před zveřejněním reportu Russel Price, ekonom Ameriprise Financial. "Očekáváme, že už malý růst poptávky vyvolá potřebu náboru nových zaměstnanců."
Čtyřtýdenní klouzavý průměr (méně volatilní ukazatel) vzrostl v posledním týdnu na 351 750 z 345 750.
Celkový počet Američanů na podpoře v nezaměstnanosti (vyjma těch, kteří pobírají rozšířené vládní dávky) stoupl o 24 tisíc na 2,98 milionu v týdnu končícím 29. červnem.
V pátek vyšlo najevo, že celková míra nezaměstnanosti v USA v červnu stagnovala na 7,6 %, ale nových míst mimo zemědělství bylo 195 tisíc a v soukromém sektoru 202 tisíc. Hodinová mzda v průměru vzrostla o 0,4 %. Pozitivní čísla naznačily údaje výzkumného institutu ADP, podle nichž soukromí zaměstnavatelé v červnu zaměstnali 188 tisíc lidí, přestože se čekalo, že vytvoří pouze 160 tisíc pracovních míst.
Zdroj: Bloomberg