NWR: O budoucnosti Dolu Paskov se rozhodne během několika týdnů

O budoucnosti Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku se rozhodne během několika týdnů. OKD chce snížit náklady jeho provozu. Uzavření není jedinou variantou, počítá se i s částečným dotěženým ložiska. Po setkání se zaměstnanci a odpory to v úterý novinářům řekl generální ředitel OKD Ján Fabián. Prodej dolu je součástí rozsáhlých úsporných opatření, která firma oznámila v květnu kvůli špatné ekonomické situaci. Důvodem je klesající cena uhlí ve světě.
Společnosti NWR, která vlastní těžební firmu OKD, se nepodařilo důl, jenž údajně po provozní stránce patří k nejdražším na světě, prodat. Nenašel se zájemce. Vedení společnosti nyní řeší další postup. V úvahu přichází i restrukturalizace a zachování provozu či úplné utlumení těžby. "Všechny varianty mají pravděpodobnost od nuly do 100 %," řekl Fabián. Podle něj je možné, že se sejde několik nápadů, které povedou k dostatečnému snížení nákladů na provoz. Počítá s tím, že je budou předkládat i zástupci odborů. Uzavírání dolu velikosti Paskova podle zdrojů E15 může přijít na 800 milionů až 1,3 miliardy korun a celý proces může trvat i déle než rok.
O možném odkoupení dolu za symbolickou částku by mohlo uvažovat vedení frýdecko-místeckého magistrátu. Na jednání to v úterý řekl primátor města Michal Pobucký. "Reagoval jsem na prohlášení vedení těžební společnosti, že bude ochotno důl prodat za jednu korunu. V takovém případě považuji za svou povinnost přednést tuto nabídku zastupitelstvu. Jednat o tom budeme v srpnu," řekl. Záležet ale podle něj hodně bude na ekonomické stránce provozu. Pokud by byl výrazně ztrátový, město by o koupi nemělo pravděpodobně zájem.
Podle Pobuckého ale nyní musí zakročit stát a celému moravskoslezskému regionu, který je na hornictví stále ještě značně závislý, pomoci. "Je několik možností. Dětmarovická elektrárna by například mohla nakupovat uhlí výhradně od OKD. Společnost navíc platí ročně kolem 500 milionů korun státu za to, že vůbec může těžit. Tento poplatek by stát na nějakou dobu mohl odpustit," řekl primátor. Podobně uvažují i horničtí odboráři. S vedením společnosti ještě nemají podepsanou kolektivní smlouvu. Na vyjednávání přišli s návrhem, který by OKD ušetřil část mzdových nákladů. Navrhli, že v případě špatných ekonomických výsledků bude možné snížení platů až o 7 %. Příspěvky na dovolenou a vánoční příspěvky by také byly závislé na hospodářském výsledku. Zda tento návrh povede k podepsání smlouvy, zatím jasné není. Fabián řekl, že jej musí ještě prodiskutovat.
Kritickou situaci v NWR způsobuje souběh několika faktorů. Světové ceny koksovatelného uhlí za uplynulé dva roky klesly o více než 50 %. Výrazně se snížily i ceny energetického uhlí. Poptávka po uhlí také výrazně poklesla. Evropa je navíc zaplavována levným uhlím ze zámoří.
Zdroj: ČTK
Aktuality
