Čína plánuje nové kroky na podporu hospodářského růstu

Čínská vláda v rámci snahy o podporu růstu domácí ekonomiky sníží daňové zatížení malých podniků a zavede nová opatření na pomoc exportérům. Informoval o tom ve středu podle agentury Reuters státní rozhlas.
Daňové úlevy, které zahrnují zrušení daně z přidané hodnoty, se budou týkat více než šesti milionů podniků s měsíčními tržbami do 20 tisíc jüanů. Takovéto podniky v Číně zaměstnávají desítky milionů lidí.
Vláda hodlá rovněž zajistit, aby čínské banky poskytovaly větší podporu exportním podnikům. Plánuje také zjednodušit celní procedury, snížit administrativní poplatky a zavést nulová cla na vývoz služeb.
Čínská média již v úterý uvedla, že vláda je odhodlána zajistit, aby hospodářský růst Číny neklesl pod sedm procent. Obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky posílila dnešní zpráva, podle které se aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červenci dostala na nejnižší úroveň za téměř rok.
Oficiálním cílem vlády pro letošní rok je dosáhnout růstu HDP o 7,5 %. To je sice na světové poměry působivá expanze, pro Čínu by to ale znamenalo nejpomalejší tempo za posledních 23 let. Loni hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 7,8 %, což bylo nejméně od roku 1999.
Peking naznačil, že je ochoten tolerovat určité zpomalení hospodářského růstu vzhledem ke snaze snížit závislost čínské ekonomiky na exportu a posílit význam domácí poptávky. Pokles růstu pod sedm procent však podle státní agentury Nová Čína pro vládu "není přijatelný".
Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 7,5 % ze 7,7 % v předchozích třech měsících. Slabý růst v Číně může mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží.
Zdroj: ČTK
Aktuality
