Životní úroveň v ČR se od roku 2010 vzdaluje průměrné úrovni EU, nedaří se dodržovat kritéria pro vstup do eura

Životní úroveň občanů České republiky se od roku 2010 vzdaluje průměrné úrovni Evropské unie. Ukazatel od roku 2009 klesá nebo stagnuje a loni ČR byla na 79 % průměru EU. Ve srovnání se "starými" zeměmi unie (EU15) to bylo dokonce jen 72,5 %. Na tiskové konferenci o tom informovala analytička z Českého statistického úřadu Drahomíra Dubská.
V žebříčku evropských zemí tak ČR loni skončila měřeno paritou kupní síly na 20. místě a v pořadí samotné EU na 17. místě. I tak je ČR na tom v paritě kupní síly nejlépe z okolních zemí, kromě Rakouska, které je na 131 % průměru. Nejlépe je na tom Lucembursko s 272 %, nejhůře pak Bulharsko s 47 % průměru EU.
Na euro by teď Češi nedosáhli
Česká republika loni nesplnila v loňském roce dva ze čtyř požadavků pro přijetí eura, což je nejméně příznivý výsledek za posledních pět let. ČR loni nesplnila kritérium cenové stability kvůli vyšší inflaci způsobené růstem snížení sazby DPH a nedodržela 3% podíl deficitu veřejných financí na HDP.
ČR se vstupem do EU zavázala podnikat kroky k tomu, aby byla na přistoupení k eurozóně co nejdříve připravena. Stanovení termínu vstupu je však v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Případné neplnění kritérií konvergence nemá nyní pro ČR žádné přímé důsledky. Výjimkou je kritérium udržitelnosti veřejných financí.
To, že ČR nesplňuje všechny podmínky k přijetí eura, připomněl v Praze na konci dubna stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání s tehdejším českým premiérem Petrem Nečasem. Debatu o vstupu ČR do eurozóny tehdy označil tak, že není "problémem dnešního dne". Kritérium cenové stability ČR tak letos neplnila. V dalších letech by je ale již plnit opět měla.
Deficit veřejných rozpočtů loni kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí činil 4,4 % HDP. Pro rok 2013 ale již MF počítá s jeho poklesem pod požadovaná 3 % HDP. V případě veřejného dluhu, který spadá rovněž pod udržitelnost veřejných financí, ČR požadavky EU dlouhodobě splňuje. Loni byl dluh 45,8 % HDP, EU požaduje přitom dodržet 60% hranici.
Zdroj: ČTK