US MARKETZavírá za: 4 h 40 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zaměstnanci zlatých dolů v Jihoafrické republice hrozí stávkou

Jednání o růstu mezd v jihoafrickém sektoru těžby zlata se přiostřují. Jihoafrický Národní svaz zaměstnanců dolů (NUM) v sobotu oznámil, že dává zaměstnavatelům sedm dní na splnění svých požadavků, jinak zahájí stávku. NUM požaduje zvýšení mezd až o 60 %. "Dostáváte pouze sedm dní na pozitivní odpověď na své požadavky, v opačném případě nebudeme mít žádnou jinou možnost než se uchýlit k zákonné průmyslové akci," citovala agentura Reuters ze zprávy NUM předložené komoře těžařských firem krátce poté, co zhruba 3 000 členů odborů prošlo centrem Johannesburgu.

Sektor těžby zlata se v poslední době potýká s množstvím problémů kvůli růstu nákladů a poklesu ceny zlata na trzích. JAR se sice propadla ve světovém žebříčku těžařů zlata, žlutý kov vak stále zůstává hlavním vývozním nerostem a stávka v odvětví by mohla vážně poškodit celou ekonomiku.

Kvůli ztrátě produkce by největší africká ekonomika mohla při stávce těžařů zlata přijít denně o 35 milionů USD. V současnosti již ekonomika přichází o 60 milionů USD denně kvůli stávce v automobilovém sektoru. Vlna stávek v těžařském sektoru v loňském roce nejen poškodila růst, ale rovněž zhoršila úvěrový rating země. Spory také poškozují domácí měnu rand, která se tento týden propadla vůči dolaru na nové čtyřleté minimum.

NUM je největším odborovým svazem v těžařském průmyslu. Zastupuje zhruba 64 % ze 140 000 horníků pracujících ve zlatých dolech. Odbory požadují růst mezd horníků o 60 %, což je zhruba desetinásobek inflace. Firmy nabízejí zvýšení jen o 6 %. Největšími hráči v odvětví jsou firmy AngloGold Ashanti, Gold Fields, Harmony a Sibanye Gold.

Firmy tvrdí, že si splnění požadavků odborů nemohou dovolit, protože zhruba polovina dolů na zlato je nyní ztrátových. Náklady na práci činí více než polovinu současných nákladů firem a ceny zlata prudce klesají. Před dvěma lety zlato stouplo na nový rekord 1920 dolarů za trojskou unci, nyní je však cena zhruba o 30 % nižší.

Zdroj: ČTK

Jihoafrická republikaZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika