Solárníci podle ERÚ manipulovali s údaji o výrobě proudu

Energetický regulační úřad (ERÚ) se domnívá, že někteří majitelé solárních elektráren manipulovali s údaji o výrobě proudu, aby dostali větší příspěvky od státu. Uvedla to Česká televize v pořadu Události. Prověrka podle ČT odhalila elektrárny, které udávaly takovou dobu slunečního záření, jež v Česku není možná.
Solárníci podle ERÚ mohou v Česku vyrábět elektřinu asi tisíc hodin ročně, tedy po dobu, kdy svítí slunce. Úřad teď vyšetřuje zhruba 1 500 výrobců, kteří údajně pobírali takové dotace, na něž by potřebovali tolik svitu jako například v Kalifornii. "Dali jsme podnět Státní energetické inspekci k okamžité kontrole těchto subjektů a upozornili jsme Nejvyšší státní zastupitelství, že může jít o trestný čin dotačního podvodu," uvedl Jiří Chvojka z ERÚ.
Pro inspektory je podle ČT klíčová hodnota 1 200 hodin slunečního svitu ročně. Nad tímto limitem je prý 1 574 výrobců. "Bude velmi těžké zjistit, zda to bylo vykázáno podvodným způsobem. My netvrdíme, že všechny subjekty, které nám z analýzy vyšly, jsou podvodníci," dodal Chvojka. Jména na seznamu znají jen úředníci, uvedla ČT.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková internetovému serveru Insider řekla, že její úřad u některých případů našel také indicie svědčící o možných podvodech při udělení licence. "Celkově kvůli licencím prověřujeme 200 spisů. Jde o elektrárny, které čerpají roční podporu okolo 7 miliard korun. A 90 % z nich vykazuje chyby," uvedla.
Na Nejvyšší státní zastupitelství zatím ERÚ odevzdal ve dvou skupinách spisy solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem asi 150 megawattů a roční podporou téměř 4 miliardy korun. "Další várku chystáme na příští týden," řekla Insideru Vitásková. Fotovoltaické elektrárny mají na podporu nárok po 15 až 20 let od spuštění, v souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun.
Zdroj: ČTK
Aktuality
