US MARKETOtevírá za: 10 h 51 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zemřel Ronald Coase, držitel Nobelovy ceny za ekonomii

Ronald Coase, v Británii narozený americký ekonom, který v roce 1991 dostal Nobelovu cenu, zemřel v Chicagu ve věku 102 let. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na Chicagskou univerzitu.

Prestižní ocenění získal Coase za využití principů transakčních nákladů a majetkového práva v ekonomické teorii. "Zdá se to být jednoduché, otevřelo to však dveře k vysvětlení mnoha věcí," zdůvodnila před 22 lety své rozhodnutí Královská švédská akademie věd.

Coase se proslavil článkem z roku 1960 nazvaným Problém nákladů společnosti, který se stal podkladem pro Coaseho teorém. Ten předpokládá, že dobře definovaná majetková práva mohou odstranit problémy spojené s takzvanými externalitami, tedy s dopady ekonomického rozhodnutí na subjekt, který není původcem takové rozhodnutí. Jako příklad negativní externality je uváděno znečištění životního prostředí v důsledku ekonomické aktivity. Za další z Coaseho průlomových prací je označován článek z roku 1937 Povaha firmy, který vysvětluje velikost firmy prostřednictvím transakčních nákladů.

Ani vysoký věk Coaseho v jeho bádání nezastavil; když se mu blížily sté narozeniny, pracoval na knize o čínské a vietnamské ekonomické síle nazvané Jak se Čína stala kapitalistickou.

Zdroj: ČTK

Ekonomie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika