Studie: Regulace poplatků za platbu kartou zdraží jiné služby bank

Návrh Evropské komise na omezení výše poplatků, které si banky mezi sebou účtují při transakcích s platebními kartami, ohrozí další rozvoj bezhotovostního platebního systému a zdraží jiné bankovní služby. Bude tak mít opačný účinek, než Brusel zamýšlí. Vyplývá to ze závěrů studie Vysoké školy ekonomické v Praze.
Nyní se tento poplatek pohybuje mezi 0,6 až 1,2 % z platby. Komise plánuje u debetních karet omezení výše poplatků nanejvýš na 0,2 % hodnoty platby a u kreditních karet na 0,3 %. Opatření má podle komise snížit náklady držitelů karet i obchodníků.
Regulace mezibankovního poplatku fakticky zastaví rozvoj trhu a znevýhodní Česko v porovnání s dalšími evropskými státy, kde situace na trhu umožňuje realizovat úspory z rozsahu bez dodatečných nákladů, stojí v závěru studie. V krátkém období prý sice sníží náklady obchodníkům, v delším časovém horizontu ale povede ke zvýšení cen platebních služeb pro koncové spotřebitele.
"Mezibankovní poplatek představuje motivační prvek bank a platebních společností pro rozvoj celého bezhotovostního platebního systému," uvedl jeden z autorů studie Milan Damborský ze Střediska regionálních a správních věd a Katedry institucionální ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE. Regulace poplatku může podle něj celé odvětví dlouhodobě utlumit.
Cílem opatření Evropské komise je sice podpořit rozvoj bezhotovostních služeb a snížit náklady obchodníků, ale podle Damborského bude výsledný účinek přesně opačný. Díky mezibankovnímu poplatku banky investují do nových technologií, podporují nové terminály a další platební služby.
Evropská komise uvádí, že regulace podpoří obchodníky, kteří budou moci snížit o cenu uvedený poplatek. S tím však Damborský nesouhlasí. "Vzhledem k nepružnosti cen směrem dolů k žádnému snížení pravděpodobně nedojde. Evropské komise fakticky způsobí, že banky již nebudou motivovány rozvíjet bezhotovostní platební systém a k dosažení zisků budou využívat jiné prostředky, například zvýšením poplatku za vydání platební karty. Klienti tak zaplatí stejně a dostupnost služeb bude menší," dodal Damborský.
Zdroj: ČTK