USA: Deficit běžného účtu ve druhém čtvrtletí klesl o 5,7 % na 98,89 miliardy dolarů

Deficit běžného účtu Spojených států se ve druhém kvartále snížil na 98,89 miliardy dolarů z 104,9 miliardy v prvních třech měsících roku, což je nejlepší výsledek od třetího kvartálu roku 2009, kdy deficit dosáhl 93,8 miliardy dolarů.
Schodek běžného účtu platební bilance Spojených států klesl ve druhém čtvrtletí na téměř čtyřleté minimum a v poměru k výkonu ekonomiky byl nejnižší za posledních 15 let. Zasloužil se o to zejména růst amerického vývozu, oznámilo dnes ministerstvo obchodu USA.
Deficit běžného účtu, který je nejširším měřítkem obchodní bilance a zahrnuje i salda příjmů z investic a peněžních převodů, klesl proti prvnímu čtvrtletí o šest miliard na 98,9 miliardy dolarů. Byl to v běžných dolarech nejnižší schodek od třetího čtvrtletí 2009. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) činil 2,4 %, což bylo podle agentury Reuters nejméně od roku 1998.
Americký vývoz stoupl proti prvnímu čtvrtletí o 0,9 procenta, což snížilo schodek v obchodu se zbožím. Ke zlepšení bilance přispěly i vyšší přebytky ve výměně služeb a v příjmech z investic.
Schodek běžného účtu USA je nyní výrazně pod rekordní úrovní 6,2 % HDP z konce roku 2005. Nominálně byl pak nejvyšší v roce 2006, kdy dosáhl 800,6 miliardy USD. Na jeho poklesu se podepsala následná hluboká recese, která v USA snížila poptávku po dováženém zboží. V loňském roce se deficit vlivem postupného oživování ekonomiky zvýšil o 1,9 % na 475 miliard dolarů a dosáhl nejvyšší úrovně od krizového roku 2008.
Zdroj: ČTK, Bloomberg