Evropské akcie v pondělí krvácely. Investoři prodávají kvůli obavám z kolapsu americké vlády

Evropské burzy v pondělí zamířily do červených čísel. Investory znepokojuje bezvýsledná fiskální debata ve Spojených státech, která nejspíš povede k přerušení činnosti vlády, a politická nejistota v Itálii.
Britský FTSE 100 odepsal 0,77 %, francouzský CAC 40 1,03 % a německý DAX 0,77 %. Prakticky všechny sektory indexu Stoxx Europe 600 se pohybovaly pod nulou, nejvíce ztrácely automobilky, ropné společnosti a sektor základních materiálů.
"Chuť riskovat je utlumená kvůli politickým dramatům na obou stranách Atlantiku," říká Witold Bahrke z PFA Pension. "Nefunkční vlády jsou kořenem problému, což znamená, že zvýšená politická nejistota bude nyní trhům dominovat a prostředí, které bylo pro akcie v první polovině září přátelské, se obrátí," dodává.
Podle předběžných údajů zveřejněných evropským statistickým úřadem Eurostat, tempo inflace v eurozóně zvolnilo na 1,1 %, což je nejnižší míra inflace za více než tři roky. Evropská centrální banka tak má důvod pokračovat v uvolněné politice, inflace je totiž stále hluboko pod jejím cílem. V ECB však dále pokračují debaty o tom, jak by se ECB měla vypořádávat s krachujícími bankami. Člen Výkonné rady Benoît Cœuré v pondělí prohlásil, že je pro zavedení pravidla "bail-in", tedy aby banky především zachraňovali jejich akcionáři. Zároveň je však podle něj nezbytné stanovit další pravidla.
Akcie největších italských bank UniCredit (-1,26 %) a Intesa Sanpaolo (-3,54 %) výrazně ztrácely a stejně tak sklouzl do mínusu akciový index FTSE MIB (-1,20 %). Výnos italských desetiletých dluhopisů v reakci na politickou nejistotu vyskočil až na 4,8 %, postupně však znovu klesal až k 4,5 %. Investory znepokojuje hrozící rozpad vlády, premiér Enrico Letta by měl požádat o důvěru vládě ve středu, a zatímco v Dolní sněmovně má pohodlnou převahu, v Senátu bude potřebovat podporu rebelující PdL nebo opozičních stran.
Americká vláda způsobuje investorům další vrásky. Pokud se politici nedohodnou, a zdá se, že nedohodnou, na rozpočtu, pak se pondělní půlnocí dostane vláda do platební neschopnosti a bude muset pozastavit činnost. Co způsobí přerušení provozu americké vlády?
Ne všichni však vnímají kolaps americké vlády jako špatnou věc. Analytici Goldman Sachs už v pátek v poznámce klientům napsali, že pokud vládu potká krize nyní, bude to znamenat, že debaty o dluhovém stropu proběhnou bez problémů.