Slovinská ekonomika klesne napřesrok víc, než se čekalo

Slovinská ekonomika příští rok klesne výrazněji, než se čekalo, a oživovat začne až v roce 2015. Předpověděl to v úterý státní makroekonomický institut. Slabá ekonomika může dál zhoršit situaci krachujících slovinských bank a přimět zemi, aby požádala Evropskou unii o finanční pomoc.
Hrubý domácí produkt Slovinska příští rok podle nové oficiální prognózy klesne o 0,8 %, tedy výrazněji, než podle červnové předpovědi 0,2 %. Podle institutu ale může být propad ještě horší, pokud odklady v sanaci silně ztrátových státních bank ekonomiku ještě víc oslabí.
Pro letošní rok ústav nadále předpovídá hospodářský propad o 2,4 %. Růst by se měl obnovit v roce 2015, ale jen slabým tempem 0,4 %.
"Hlubší pokles HDP znamená, že špatné úvěry bank mohou dál narůstat," řekl agentuře Reuters Andraz Grahek z konzultační společnosti Capital Genetics. "Slovinsko má sice ještě možnost financovat se na trzích, myslím si ale, že jediné racionální rozhodnutí, které může vláda učinit, je požádat o pomoc z fondu ESM (záchranného fondu eurozóny), protože tržní úvěrové náklady budou nejméně dvakrát vyšší," dodal.
Slovinsku může naopak pomoci oživení eurozóny z dlouhé recese. Vývoz, který je hlavním motorem slovinské ekonomiky, by měl letos vzrůst o dvě procenta, příští rok o tři procenta a v roce 2015 dokonce o 4,1 %, předpověděl ústav.
Slovinská premiérka Alenka Bratušeková minulý týden poprvé připustila možnost zahraniční pomoci pro slovinský bankovní sektor a uvedla, že o této možnosti jedná se slovinskou centrální bankou. O Slovinsku se kvůli jeho zadluženému bankovnímu sektoru už dlouho spekuluje jako o kandidátovi na zahraniční finanční pomoc, vláda ale dosud takovou možnost odmítala.
Převážně státní slovinské banky dusí špatné úvěry v objemu zhruba 7,5 miliardy eur, což je více než pětina hrubého domácího produktu země. Slovinsko je jedinou postkomunistickou zemí Evropské unie, která nezprivatizovala většinu bankovního sektoru. To podle ekonomů vedlo k politickému vměšování, špatnému řízení bank a katastrofální úvěrové politice.
Zdroj: ČTK