Evropské akcie v úterý zpevnily díky nejspíš předčasnému optimismu z blížící se dohody amerických politiků

Evropské akcie posilovaly čtvrtý den v řadě, což je nejdelší série za poslední dva měsíce. Investoři předpokládají, že se američtí zákonodárci nakonec domluví a k úvěrovému kolapsu země nedojde.
Britský FTSE 100 posílil o 0,64 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,78 % a německý DAX si polepšil o 0,92 %. Nejlépe si vedly automobilky a sektory základních materiálů a finančních služeb, ztrácelo naopak odvětví průmyslového zboží.
Německý konjunkturální index ZEW pozitivně překvapil růstem na 52,8 bodu. Čekala se stejná hodnota jako v září, tedy 49,6 bodu. Index je tak nejvýše od dubna 2010, a to přes nejistotu související s globálními faktory (fiskálními problémy v USA nebo napětím na Středním východě). Potvrdil tak solidní stav německé ekonomiky a prostor pro případné další zlepšení její výkonnosti.
"Slyšeli jsme velmi pozitivně laděné poznámky od senátních lídrů a zdá se, že dohoda je na dosah," říká Otto Waser investiční ředitel R&A Research & Asset Management. "Trh je tam, kde byl, než tyto krizové debaty začaly," dodává.
Republikáni v americké Sněmovně reprezentantů předložili odpoledne vlastní návrh zákona o financování vlády a zvýšení dluhového stropu. Stejně jako senátní návrh by měl zajistit vládě financování do 15. ledna a zvýšení dluhového stropu do 7. února, republikáni k němu však opět přidali dodatky, které jsou pro demokraty nepřijatelné. Kvůli snaze republikánů zahrnout jiné otázky do jednání o financování doposud všechny diskuze skončily neúspěchem. Demokrati totiž požadují prohlasování "čistého" zákona o financování. Sněmovna by o návrhu měla hlasovat v úterý večer. S největší pravděpodobností, i kdyby se republikánům podařilo získat souhlas Sněmovny, Senát jim zákon pošle zpět.
Zdroj: Bloomberg