Evans (Fed): Děláme, co je v našich silách, abychom ekonomiku rozpohybovali. Pro soukromý sektor je velmi těžké nakopnout růst

Šéf chicagského Fed, Charles Evans, v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že Fed potřebuje vidět data, která byla kvůli přerušení činnosti vlády odložena. Domnívá se, že by ekonomice v současné chvíli pomohl krátkodobý fiskální stimul, ale musel by být proveden chytře. Riziko pro finanční stabilitu v tuto chvíli dle jeho slov Fed nepozoruje.
Může trvat pár měsíců odhadnout situaci na trhu práce a vliv, který na ní mělo přerušení činnosti vlády.
Míra nezaměstnanosti je podle něj stále příliš vysoká, ale inflačních tlaků se neobává. Ekonomika potřebuje měsíční přírůstky nových pracovních míst kolem 200 tisíc a nižší míru nezaměstnanosti.
Největší riziko dle Evanse spočívá v tom, že by se Fed rozhodl omezit nákupy dluhopisů ve špatnou chvíli. Janet Yellenová bude dle Evansových slov "výbornou předsedkyní Fedu" a v její nominaci vidí kontinuitu.
Zdroj: CNBC