Americké akcie v pondělí v závěru zdražily a index S&P 500 dokázal zakončit na novém rekordu

Americké akcie začaly týden bez větších změn, během dne kolísaly mezi zisky a ztrátami, aby díky silnému závěru S&P 500 posunul své zavírací maximum. Během odpoledne se krátce vyšplhal dokonce na 1 764,99 bodu. Investoři sledovali především zveřejňované firemní výsledky a chystali se na zasedání FOMC, které začíná v úterý. Po závěru řádného obchodování zveřejnila své kvartální výsledky společnost Apple.
Index Dow neznatelně ztratil (-0,01 %) na 15 568,93 bodu, širší S&P 500 se vyhoupl do plusu o 0,13 % na závěrečných 1 762,11 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,08 % na 3 940,13 bodu.
V rámci Dow byl tahounem pohybů vzhůru Procter & Camble, který nakonec přidal přes 1,6 %. Opačným směrem se vydaly akcie farmaceutické společnosti Merck (-2,56 %), která ve třetím čtvrtletí zaostala za očekáváním trhu na úrovni tržeb.
Další růst trhu bude v nejbližší době podle analytiků obtížný. Index S&P 500 od začátku roku vzrostl o zhruba 23 %. K růstu přispívá pomalé oživování americké ekonomiky, vyšší zisky firem a pokračující měnová stimulace americké centrální banky, která dodává investorům peníze k dalším nákupům.
Optimistou zůstává známý býk Jeremy Siegel. Pro CNBC v pondělí uvedl, že by index S&P 500 mohl letos ještě posílit o 6 %, v roce 2014 o dalších 10 %. Záležet bude v případě cen akcií jistě především na Fedu. Jeho měnový výbor v úterý a ve středu bude rozhodovat o měnové politice, většina trhu počítá se zachováním tempa odkupů dluhopisů na 85 miliardách USD měsíčně.
Katalyzátorem dalšího vývoje by měly být také výsledky firem. Tou nejsledovanější byl v pondělí nepochybně Apple. Tomu podle údajů za třetí kvartál poprvé po 11 letech klesl čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard USD, což je impozantní výsledek, nicméně je o 11 % nižší než před rokem.
V prodeji hlavního produktu, tedy mobilních telefonů, se firmě v posledním čtvrtletí dařilo dle očekávání analytiků. Apple prodal 33,8 milionu iPhonů, o 26 % víc než ve stejném období loni. Cena u těchto přístrojů se ale oproti loňsku snížila o 7 %. iPadů firma prodala 14,1 milionu, o něco málo více než 14 milionů prodaných kusů ve stejném období loni. Počítačů Mac americký technologický gigant prodal 4,6 milionu oproti 4,9 milionu před rokem. Tržby Applu dosáhly ve třetím čtvrtletí 37,5 miliardy USD, zatímco Wall Street v průměru odhadovala 36,9 miliardy. Vzrostly tak o 4 %.
Prodej táhnou nové modely iPhonů 5S a 5C, které mají větší úspěch než předchozí řada. Jejich nižší průměrná cena se ale promítla i do potvrzeného trendu klesajícího čistého zisku. Ten se snižoval již třetí čtvrtletí po sobě. V 3Q2013 vydělal Apple 7,5 miliardy USD, tedy 8,26 USD na akcii (odhad: 7,96 USD). Loni činil zisk ve stejném sledovaném období 8,2 miliardy USD, respektive 8,67 USD na akcii. Hrubá marže, základní ukazatel úspěšnosti každé firmy, se ve čtvrtletí snížila na 37 % ze 40 % před rokem s tím, jak si svou daň vybrala tuhá konkurence firem jako Samsung. Apple také oznámil, že v důležitém předsvátečním období od října do konce prosince očekává tržby kolem 55 až 58 miliard USD. Odhad Wall Street činí 55,65 miliardy.
Po závěru obchodování oznámila své výsledky také například společnost Herbalife. Očištěný zisk na akcii dosáhl 1,41 USD (odhad: 1,14 USD), tržby byly v souladu s odhady 1,2 miliardy USD. Firma zvýšila svůj celoroční výhled, na což její akcie nejprve v after-marketu reagovaly růstem, nicméně nakonec investoři poslali titul do mínusu.
Akcie farmaceutické společnosti Bristol-Myers Squibb posílily o 6,66 % po zvýšení doporučení od Morgan Stanley z "equal weight" na "overweight". Firma o víkendu zveřejnila pokroky ve svém způsobu léčby rakoviny plic.
Dařilo se také titulům ze sektoru maloobchodních řetězců, a to díky zprávě od J.C. Penney, že by tržby za třetí kvartál měly být velice solidní. Samotná firma zaznamenala v pondělí na burze nárůst hodnoty o téměř 9 %.
Důležité americké události 28. října 2013:
- Průmyslová produkce v USA v září meziměsíčně vzrostla o 0,6 %. Čekal se růst jen o 0,4 %, tedy stejný jako v srpnu. Meziročně byl růst 3%. Průmyslová výroba v USA odpovídá zhruba pětině výkonu ekonomiky.
- Nadějný vývoj průmyslové výroby a propad exportu z Libye, kde kvůli novým nepokojům na ropných polích přerušil provoz ropný terminál v Závíji, pomohly cenám ropy. WTI zdražila zhruba o 0,5 %, Brent dokonce o více než 2 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v září meziměsíčně klesl o 5,6 %, čekala se stagnace.
- Nepotěšil ani index aktivity dallaského Fedu. Ten v říjnu klesl na 3,6 bodu po zářijových 12,8 bodu. Čekal se pokles pouze na 9 bodů.
- Na horší makrodata a na očekávané rozhodnutí FOMC o zachování QE v nezměněné podobě reagoval dolar mírným oslabením. Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši šesti měn, se ustálil na 79,344 bodu, nedaleko pátečního dlouhodobého minima 78,998 bodu. Z propadu dolaru těží euro, které vůči americké měně v pondělí mírně rostlo o zhruba 0,01 % na 1,3788 USD.
- Zisk amerického řetězce restaurací Burger King ve třetím čtvrtletí vzrostl na zhruba desetinásobek loňského výsledku. Firmě díky převedení většiny restaurací na franšízy prudce klesly náklady. Pokračovala také její expanze mimo americký trh. Čistý zisk dosáhl 68,2 milionu USD z 6,6 milionu USD o rok dříve. Tržby se propadly o 40 % na 275,1 milionu USD, což byl důsledek toho, že firma v posledním roce převedla většinu restaurací na franšízanty. Výdaje díky tomu klesly o 90 %.
- Někteří konkurenti internetového gigantu Google v pondělí kritizovali jeho nejnovější nabídku, která má urovnat tři roky trvající antimonopolní vyšetřování Evropské komise. Firmy včetně seskupení kolem společnosti Microsoft tím reagovaly na krok komise, jež v pondělí požádala 125 konkurentů a dalších subjektů o vyjádření k nabídce Googlu. Akcie s označením GOOG odepsaly v pondělí nepatrných 0,02 %.
Zdroj: ČTK, Bloomberg