Fed podle očekávání měnovou politiku nezměnil, oživení ekonomiky pokračuje mírným tempem

Fed bude nadále odkupovat z trhu státní dluhopisy za 45 miliard USD měsíčně a hypotéční zástavní listy (MBS) za 40 miliard USD. Pro omezení podpůrného programu banka potřebuje více důkazů o udržitelnosti a síle ekonomického růstu. Základní úroková sazba byla ponechána v rozmezí 0 až 0,25 %.
V reakci na zprávu začal posilovat americký dolar, ze zhruba 0,25% mínusu se na -0,7 % svezly americké akciové indexy.
Fed v září zaskočil finanční trhy, když nechal stimulační opatření beze změny, a nenaplnil tak všeobecná očekávání, že začne své rozsáhlé nákupy dluhopisů postupně omezovat z nynější úrovně 85 miliard dolarů měsíčně. Banka tehdy i nyní vyjádřila obavy z negativních dopadů rostoucích tržních úrokových sazeb; to byl důsledek toho, že vedení Fedu od května signalizovalo, že letos začne stimulační nákupy omezovat.
Rozhodnutí měnového výboru Fedu je v souladu s odhady většiny trhu i nedávno zveřejněnou Béžovou knihou, tedy zprávou Fedu o stavu americké ekonomiky. Oživení pokračuje, ale například realitní trh neroste takovým tempem jako na začátku roku. Horší byla i data z trhu práce za září.
Fed minulý měsíc zveřejnil novou prognózu se zhoršeným odhadem hospodářského růstu na letošní i příští rok. Nyní předpokládá, že americká ekonomika letos vykáže růst o 2,0 až 2,3 %, zatímco předtím očekával tempo 2,3 až 2,6 %. Odhad růstu na příští rok banka snížila na 2,9 až 3,1 % z dříve předpokládaných 3,0 až 3,5 %.
Šéf Fedu Ben Bernanke po zářijovém zasedání upozornil, že míra nezaměstnanosti v USA zůstává na nepřijatelně vysoké úrovni. Zdůraznil také, že Fed bude ekonomiku podporovat, dokud to bude zapotřebí, a že nemá žádný pevný harmonogram pro omezování stimulů. Bernanke přitom od května dával najevo, že pokud se bude ekonomika dále zlepšovat, Fed začne letos omezovat masivní nákupy dluhopisů a ukončí je v polovině příštího roku.
"Ekonomický růst nyní omezuje fiskální politika," doplnila centrální banka. Odkazovala na to, že v první polovině října byla kvůli sporům v Kongresu, který vládě neuvolnil peníze na provoz, uzavřena velká část vládních úřadů a institucí.
Zastavení financování americké vlády, s nímž se americká ekonomika potýkala v první polovině října, navíc bude mít dopad na růst HDP v dalších měsících. Z těchto důvodů se počítalo s tím, že Fed ponechá svou měnovou politiku beze změny. Podle průzkumu mezi experty z Wall Street se nyní většina trhu shoduje na tom, že centrální banka zahájí takzvaný exit v dubnu 2014 (více zde: Wall Street očekává, že kvantitativní uvolňování bude pokračovat beze změny do dubna 2014).
Objevovaly se ale i názory, že by objem QE mohl být i zvýšen: Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka
Našly by se ale i argumenty pro zahájení ústupu od extrémně uvolněné měnové politiky: Pět důvodů, proč by Fed mohl přistoupit k omezení tempa nákupu dluhopisů již v říjnu
"Dostupné údaje ukazují, že výdaje domácností a firemní investice se zlepšily, oživování na trhu rezidenčních domů se ale v posledních měsících poněkud zpomalilo," uvedl výbor Fedu ve výstupu z dvoudenního říjnového jednání. Konstatoval i další zlepšení na trhu práce.
Od začátku února 2014 by v čele Fedu měla stanout Janet Yellenová, současná zástupkyně šéfa banky Bena Bernankeho. Trh věří, že její důraz na sociální otázky v ekonomice, tedy především sledování vývoje nezaměstnanosti, může vyvolat potřebu pokračování QE v delším horizontu (více zde: Pádný argument pro pokračování kvantitativního uvolňování od Janet Yellenové).
Zdroj: ČTK, Fed, CNBC, Bloomberg