Americké akcie v pátek mírně posílily a za celý týden s výjimkou Nasdaqu indexy mírně vzrostly

Americké akciové trhy začaly páteční seanci po dvou dnech ztrát svižným růstem, v polovině obchodování ale počáteční zisky ztratily. Investory povzbudily k nákupům nečekaně příznivé údaje ze zpracovatelského sektoru ekonomiky, na trhu ale nadále panuje nejistota vyvolaná středečním vyjádřením americké centrální banky. V odpoledních hodinách se indexy ale opět vydaly vzhůru a zahájily listopad mírným posílením.
Index Dow se celý den držel v plusu a zakončil silnější o 0,45 % na 15 615,55 bodu, širší S&P 500 přidal 0,29 % na 1 761,65 bodu a technologický Nasdaq zakončil silnější o 0,06 % na 3 922,04 bodu. Nejvíce se dařilo síťovému odvětví, sektorům zdravotnictví a průmyslu, zaostávaly naopak energetika a technologie. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostl o 2,51 % (0,06 procentního bodu) na 2,62 %.
Investoři v takové situaci nechtějí hnát akcie příliš vysoko, zvláště když v první polovině týdne vystoupil index S&P 500 na nová maxima. "Celkově nyní trh konsoliduje poslední zisky," řekl agentuře Reuters Quincy Krosby ze společnosti Prudential Finance.
Optimismus na trhu v pátek vyvolaly údaje, podle nichž aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v říjnu nečekaně pokračovala v růstu. Její index se podle institutu ISM vyhoupl na maximum za dva a půl roku.
Kit Juckes ze Société Générale však varuje před přílišným optimismem ohledně tohoto indikátoru. "Když od nových objednávek odečtete zásoby (obojí má svůj subindex v rámci ISM), dostanete v podstatě výhled dalšího vývoje celkového indexu. A situace pak nevypadá až tak růžově."
Americký ropný koncern Chevron hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 4,95 miliardy USD, což je oproti stejnému období loni pokles o necelých 6 %. Výsledky nepříznivě ovlivnil slabší výkon v rafinační činnosti. Těžba ropy a zemního plynu sice stoupla, zaostala ale za cílem společnosti. Akcie Chevronu v pátek v řádném obchodování ztratily zhruba 1,5 %.
Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser pro CNBC uvedl, že centrální banka na zářijovém zasedání FOMC jasně propásla šanci snížit objem programu odkupu dluhopisů ze současných 85 miliard USD měsíčně. Tento krok nyní Wall Street předpokládá na začátku roku 2014, zhruba v březnu až dubnu. Plosserův kolega z Fedu v St. Louis James Bullard v pátek zopakoval, že rozhodování Fedu je bezprostředně závislé na vývoji trhu práce v USA. Za říjen se očekává růst míry nezaměstnanosti ze 7,2 na 7,3 % a vznik zhruba 125 tisíc pracovních míst.
Fed zveřejnil scénáře, pro něž bude v roce 2014 testovat americký bankovní systém. Plán (Comprehensive Capital Analysis and Review - CCAR) se týká bank s aktivy nad 50 miliard USD. Jde o 30 institucí. Cílem kapitálových testů je přimět banky, aby měly co možná nejsolidnější bilance a dostatek volného kapitálu na zvládání stresových scénářů vývoje ekonomiky, například realitního nebo akciového trhu. Měly by tak být schopny poskytovat úvěry domácnostem a firmám i v době, kdy na tom hospodářství nebude nejlépe, a tím mu pomoci obnovit růst.
Týden v plusu, pro S&P 500 čtvrtý v řadě
Za celý týden Dow získal 0,28 %, S&P 500 přidal 0,11 % a Nasdaq zakončil slabší o 0,56 %. O zhruba 2 % vůči euru posílil americký dolar, protože investoři nyní věří spíše ve zpřísnění politiky ze strany Fedu než ECB.
"Trh v čele s investory do dluhopisů si zvyká na to, že Fed letos na program odkupu dluhopisů (QE - kvantitativní uvolňování) nebude sahat, ale změny lze očekávat na jaře 2014," komentuje hlavní téma uplynulého týdne (vedle výsledkové sezóny) Paul Nolte, výkonný ředitel Dearborn Partners.
Hlavní události uplynulého týdne v USA:
- Fed podle očekávání ponechal svoji měnovou politiku beze změny. Analytici však zvažují, že by mohl začít omezovat tempo nákupu dluhopisů dříve než v březnu, jak se původně domnívali.
- Americký automobilový trh v říjnu po zářijovém poklesu navzdory ochromení vládních úřadů výrazně oživil. Silně rostl prodej vozů všech tří domácích výrobců General Motors, Ford a Chrysler. Plyne to z pátečních zpráv jednotlivých automobilek.
- Zpracovatelský sektor podle agentury Markit ve Spojených státech v říjnu mírně zpomalil, stále však expanduje. Ze zářijové hladiny 52,8 bodu index spadl na 51,8 bodu. ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v říjnu naopak vyskočil na 56,4 bodu z 56,2 bodu.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl o 10 tisíc na 340 tisíc (odhad: 338 tisíc).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu vyskočil na 65,9 bodu (odhad: 55 bodů, září: 55,7 bodu).
- Výsledky MasterCard ve 3Q2013: Zisk na akcii 7,27 USD (odhad: 6,94 USD), tržby: 2,22 miliardy USD (odhad: 2,13 miliardy USD).
- Výsledky ExxonMobil ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,79 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 112,37 miliardy USD.
- Technologický gigant Google začal prodávat novou verzi svého chytrého telefonu Nexus. Model Nexus 5 je první přístroj založený na nejnovější verzi operačního systému Android 4.4, která dostala název podle čokoládové tyčinky KitKat. Nexus 5 s novým softwarem usnadní využívání vyhledávače Google a dalších firemních servisů. Podle agentury AP to telefonu umožní zjišťovat zvyky a potřeby uživatele tak, aby mohl nabízet aktuální užitečné informace. K prohloubení dialogu s uživatelem bude připraven i virtuální asistent Google Now.
- Ve středu zveřejnily hospodářské výsledky společnosti Starbucks, Facebook, Kraft Foods a VISA.
- Investoři ve středu téměř nereagovali na zprávu agentury ADP, podle níž v americkém soukromém sektoru vzniklo v říjnu zhruba 130 000 nových pracovních míst, mnohem méně, než se čekalo.
- Inflace ve Spojených státech v září zpomalila meziročně na 1,2 %, což je nejnižší hladina od dubna letošního roku.
- Index spotřebitelské důvěry v říjnu nečekaně klesl z 80,2 bodu na 71,2 bodu (odhad: 75 bodů, září revidováno z 79,7 bodu na 80,2 bodu).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v srpnu meziročně +12,82 % (odhad: +12,50 %, červenec revidován z +12,4 % na +12,3 %).
- Maloobchodní tržby v září meziměsíčně -0,1 % (odhad: 0,0 %, srpen: +0,2 %).
- Index výrobních cen v září meziročně +0,3 % (odhad: +0,6 %, srpen: +1,4 %), meziměsíčně -0,1 % (odhad: +0,2 %, srpen: +0,3 %).
- Výsledky Pfizer ve 3Q2013: Očištěný zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 12,64 miliardy USD (odhad: 12,69 miliardy USD).
- V úterý své čtvrtletní finanční výsledky zveřejnily například společnosti LinkedIn, Electronic Arts nebo Yelp.
- Průmyslová produkce v USA v září meziměsíčně vzrostla o 0,6 %. Čekal se růst jen o 0,4 %, tedy stejný jako v srpnu. Meziročně byl růst 3%. Průmyslová výroba v USA odpovídá zhruba pětině výkonu ekonomiky.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v září meziměsíčně klesl o 5,6 %, čekala se stagnace.
- Nepotěšil ani index aktivity dallaského Fedu. Ten v říjnu klesl na 3,6 bodu po zářijových 12,8 bodu. Čekal se pokles pouze na 9 bodů.
- Zisk amerického řetězce restaurací Burger King ve třetím čtvrtletí vzrostl na zhruba desetinásobek loňského výsledku. Firmě díky převedení většiny restaurací na franšízy prudce klesly náklady. Pokračovala také její expanze mimo americký trh. Čistý zisk dosáhl 68,2 milionu USD z 6,6 milionu USD o rok dříve. Tržby se propadly o 40 % na 275,1 milionu USD, což byl důsledek toho, že firma v posledním roce převedla většinu restaurací na franšízanty. Výdaje díky tomu klesly o 90 %.
- Někteří konkurenti internetového gigantu Google v pondělí kritizovali jeho nejnovější nabídku, která má urovnat tři roky trvající antimonopolní vyšetřování Evropské komise. Firmy včetně seskupení kolem společnosti Microsoft tím reagovaly na krok komise, jež v pondělí požádala 125 konkurentů a dalších subjektů o vyjádření k nabídce Googlu. Akcie s označením GOOG odepsaly v pondělí nepatrných 0,02 %.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK
Aktuality
