Americké akcie ve středu na nečinnost Fedu reagovaly oslabením a spadly z rekordních maxim

Americké akcie po úterním vzestupu hlavních indexů na nová maxima ve středu mírně oslabovaly. Pokles cen akcií zrychlil po rozhodnutí Fedu. Po ukončení obchodování zveřejnily výsledky například společnosti Starbucks, Facebook, Kraft Foods a Visa.
Dow odepsal 0,39 %, S&P 500 ztratil 0,49 % a technologický Nasdaq 0,55 %. Index S&P 500 ztrácel poprvé za posledních pět seancí. Od ledna už index zpevnil o 24 % a má našlápnuto k nejlepšímu ročnímu zisku od roku 2003. Index Dow ve středu táhly nahoru akcie Home Depot, General Electric a Nike, nedařilo se naopak Procter & Gamble a Verizon Communications.
Po ukončení obchodování zveřejnil hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí kavárenský řetězec Starbucks, jehož zisk příjemně překvapil. Firma dosáhla zisku na akcii 0,63 USD oproti odhadům 0,60 USD, zatímco její tržby dopadly víceméně v souladu s predikcemi (3,8 miliardy USD proti odhadu 3,807 miliardy USD). Po růstu o 1,5 % v řádném obchodování ale v after-marketu titul ztrácel přes 2 %.
Facebook svými čísly investory příjemně překvapil. Zisk na akcii v minulém čtvrtletí dosáhl 0,25 USD, ačkoli se čekal mírnější výsledek 0,19 USD. Tržby společnosti meziročně vyskočily o 60 % na 2,02 miliardy USD, trh vyhlížel skromnější číslo 1,91 miliardy USD. V after-marketu akcie vyletěly vzhůru o 15 %, když v řádném obchodování mírně ztrácely. Mírně dále narůstá počet uživatelů sociální sítě i na mobilních telefonech, v současnosti má Facebook přes 1,2 miliardy uživatelů.
Akcie Facebooku za poslední tři měsíce vyskočily na zhruba dvojnásobek. Investoři se po počátečním chladném přístupu k firmě stále více přesvědčují, že firmě se na klíčovém trhu reklamy na mobilních zařízeních podařil průlom. Tržby společnosti dosáhly 2,02 miliardy dolarů a z toho už 49 %, tedy téměř miliardou dolarů, se na nich podílely pozorně sledované příjmy z reklam na mobilních aplikacích. Oproti výnosům zhruba 150 milionů USD před rokem tak mobilní tržby vzrostly zhruba šestinásobně. Analytici z Wall Street předpokládali, že tržby firmy z reklam na mobilních přístrojích se budou ve třetím čtvrtletí pohybovat mezi 760 a 840 miliony dolarů.
Kraft Foods dosáhla zisku na akcii 0,70 USD, o cent více, než se očekávalo, zato tržby klesly o 4,1 % na 4,39 miliardy dolarů, analytici přitom predikovali 4,57 miliardy dolarů. V poobchodní fázi zůstávaly akcie firmy zhruba na nule.
Zisk společnosti VISA i její tržby dopadly víceméně v souladu s odhady. Firma ohlásila zisk na akcii 1,85 USD, jak se čekalo, tržby byly mírně nižší (2,97 miliardy USD oproti odhadu 3,02 miliardy USD). Akcie v after-marketu ztrácely zhruba 2,5 %.
Centrální banka bude nadále odkupovat z trhu státní dluhopisy za 45 miliard USD měsíčně a hypotéční zástavní listy (MBS) za 40 miliard USD. Pro omezení podpůrného programu banka potřebuje více důkazů o udržitelnosti a síle ekonomického růstu. V reakci na zprávu začal posilovat americký dolar z 1,377 EUR/USD až na 1,370 EUR/USD. Později však znovu mírně oslabil až na 1,372 EUR/USD.
Rozhodnutí se všeobecně čekalo a na prodloužení poslední série růstu nestačilo. "I když mezi dnešním a předešlým prohlášením v podstatě žádný rozdíl nebyl, je zřejmé, že to dnešní nebylo tak holubičí (ve prospěch uvolněné politiky), jak investoři čekali, zejména když je býčí trh už trochu dlouhý," řekl agentuře Reuters Michael Mullaney, který spravuje investice bostonského fondu Fiduciary Trust.
"Lidé se na akcie dívají a říkají 'OK, je to tak, jak jsme čekali, takže se nejedná o žádné překvapení a takhle vysoko jsme to vyhnali my, proto je čas zařadit zpátečku'," říká Brad McMillan, investiční ředitel Waltham. "Každá nakupoval v očekávání toho, že stimulativní politika Fedu bude pokračovat. A víceméně přesně to dostali."
Akcie společnosti LinkedIn ve středu ztratily přes 9 % poté, co firma v úterý oznámila, že sice dosáhla lepších tržeb, než se čekalo, přesto je však ve ztrátě. Energetická společnost Hess odepsala přes 3,7 % v reakci na nižší zisk způsobený nižší produkcí. Nižší zisk vykázal i SodaStream, výrobce a obchodník s domácími přístroji na výrobu sycených nápojů, jehož výsledky zasáhly vyšší náklady. Akcie reagovaly propadem o 10 %.
Dařilo se naopak výrobci počítačových her, firmě Electronic Arts, jejíž akcie zpevnily o více než 7 %, a také automobilce General Motors, která si polepšila o více než 3 % v reakci na překvapivě dobré hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí.
Twitter čelí 124milionové žalobě ze strany dvou společností - Precedo Capital Group a Continental Advisors -, které byly údajně podvodně donuceny zorganizovat prodej svých podílů, aby Twitter podnítil zájem investorů o IPO, a vyhnal tak úvodní cenu nahoru. Prodej měl Twitter ocenit na 10 miliard dolarů, čímž měl vyvolat i vyšší cenu pro uvedení na burzu. Tiskový mluvčí Twitteru Jim Prosser prohlásil, že společnost s žalujícími stranami nikdy nebyla v žádném vztahu. "Jejich požadavek je zcela bezpředmětný," dodal.
Americká makrodata nechávají investory klidnými
Spojené státy snížily rozpočtový deficit ve fiskálním roce 2012 až 2013 na 4,1 % HDP, což je nejnižší úroveň od roku 2008 a od vypuknutí finanční krize. Meziročně se tak deficit snížil o 37,5 % a k 30. září, kdy skončil fiskální rok, dosahoval 680,3 miliardy USD. Poprvé po pěti letech tak klesl pod magickou hranici bilionu dolarů. V září 2012 se předchozí fiskální rok uzavřel s deficitem 1 089 miliard USD.
Investoři ve středu téměř nereagovali na zprávu agentury ADP, podle níž v americkém soukromém sektoru vzniklo v říjnu zhruba 130 000 nových pracovních míst, mnohem méně, než se čekalo. Inflace ve Spojených státech v září zpomalila meziročně na 1,2 %, což je nejnižší hladina od dubna letošního roku.
Světové ceny ropy se ve středu vyvíjely nejednotně. Zatímco severomořská ropa Brent kvůli uzavření libyjských ropných přístavů během dne dále rostla, americká ropa po údajích o silném nárůstu zásob v USA výrazně zlevnila. Cena ropy Brent nakonec mírně klesla na 109,91 dolaru za barel a WTI zlevnila o 1,5 % na 96,69 dolaru za barel.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
