Turecko spolu se severním Irákem postaví nový ropovod a plynovod

Turecko se dohodlo se severoiráckou kurdskou autonomní oblastí na výstavbě nového ropovodu a plynovodu, jejichž prostřednictvím dostanou irácké suroviny přes turecké území na světové trhy. S odvoláním na vyjednávací týmy obou stran o tom ve středu informovala agentura Reuters. Díky obchodu, který může mít významné geopolitické důsledky na Blízkém východě, by irácký Kurdistán mohl vyvážet na světové trhy asi dva miliony barelů ropy denně a minimálně deset miliard kubických metrů plynu ročně.
Něco podobného by před několika málo lety bylo jen sotva myslitelné. Dříve se totiž Ankara těšila úzkým vazbám na centrální iráckou vládu v Bagdádu a věnovala desítky let starému konfliktu na svém území s kurdskými separatisty. Turecko, které musí téměř všechny své energetické potřeby pokrývat dovozem, už ale nemohlo energetické zdroje na své jihovýchodní hranici příliš přehlížet. Turecko v posledních letech čelí rostoucí poptávce, která tudíž vede k silnému růstu deficitu.
Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání se při návštěvě Istanbulu minulý týden s tureckou stranou dohodl na základech dohody a na technických detailech výstavby druhého ropovodu a plynovodu. Turecko tímto krokem ale rozhořčilo Bagdád, který si dělá výhradní právo na obchod s iráckou ropou a který tvrdí, že snaha Kurdů o nezávislý prodej této suroviny by mohla vést až k rozpadu Iráku. To vyvolává obavy i ve Washingtonu.
Veškeré příjmy z ropy mají podle irácké ústavy projít kasou centrální vlády v Bagdádu. Autonomní kurdský region má nárok na 17 % z celkové částky, což nečekaně přispělo k tomu, že se oblast stala prosperující oázou bezpečí prostou násilí, jaké je ve zbytku Iráku. Turecko opakovaně uvedlo, že respektuje obavy Bagdádu a že nehodlá podnikat kroky, které by dále prohlubovaly spory mezi oběma stranami.
Zdroj: ČTK