Zlato LONG: Čínská poptávka tlačí cenu zlata nahoru

Cena zlata obchodovaného v New Yorku by měla pokračovat v růstu minimálně po dobu, kdy se zápůjční sazba bude nacházet v záporných hodnotách. Očekáváme, že by cena zlata mohla v nejbližších třech až šesti měsících vzrůst na 1 430 dolarů za trojskou unci.
Hlavní důvody podporující růst ceny zlata:
1. Nedostatek fyzického zlata na mezibankovním zápůjčním trhu tlačí cenu kovu nahoru
Tříměsíční výpůjční sazba na zlato vzrostla 23. srpna 2013 na 0,35377 %, což byla nejvyšší úroveň od pádu Lehman Brothers v roce 2008. Tříměsíční zápůjční sazba zlata (GOFO - Gold Forward Rates) prožila historicky nejdelší období záporných hodnot. Od 9. července do 30. srpna 2013 se nacházela pod nulou, přičemž v tom období převládal růstový sentiment na trhu se zlatem (cena zlata stoupla o 185 dolarů za unci). Do záporných čísel se sazba GOFO dostala po sérii propadů ceny zlata, které byly doprovázeny nárůstem množství krátkých pozic. 16. října se GOFO dostala pod nulu již po druhé tento rok.
Fakt, že se sazba dostala do záporných čísel, značí, že investoři dávali přednost držení fyzického zlata v současnosti před držením dolarů nebo závazku dodání fyzického zlata v budoucnu. Negativní GOFO sazba znamená nedostatek fyzického zlata na mezibankovním trhu, který musejí banky krýt nákupy zlata na burze.
2. Pokračuje enormně vysoká poptávka po fyzickém zlatě z Číny
Celková spotřeba zlata v Číně dosáhla v prvních dvou čtvrtletích letošního roku podle údajů zveřejněných World Gold Council 601 tun, což je o 45 % více než v roce 2012. Nákup zlatých cihel vzrostl dokonce o 68 % na 239,6 tuny, zatímco nákup šperků stoupl o 33 % na 361,4 tuny. Čisté importy do země se v prvním pololetí letošního roku více než zdvojnásobily meziročně z 239 tun na 493 tun.
V červnu export zlata z Hongkongu do Číny mírně oslabil na 101 tun, což shodou okolností odpovídá množství zlata, které v červnu celosvětově prodaly zlaté ETF. Ty během prvního pololetí letošního roku prodaly zlato v objemu 577 tun, což je nejspíše jedna z hlavních příčin propadu ceny kovu. Zatímco výprodej z ETF zpomaluje, čínská poptávka se drží na vysoké úrovni. V červenci importy zlata do Číny vzrostly na 112 tun a v srpnu na 118 tun, zatímco prodeje zlata z ETF ustaly a další výprodeje do konce roku nejsou pravděpodobné.
Exporty zlata z Velké Británie se v první polovině letošního roku meziročně zdesetinásobily. Celkově Velká Británie vyvezla podle Eurostatu 798 tun zlata v první polovině letošního roku ve srovnání s 83 tunami v první polovině roku 2012. Export zlata dosáhl hodnoty 29 miliard dolarů, což je téměř 30 % světové těžební produkce.
3. Centrální banky pokračují v uvolněné měnové politice
Úrokové sazby nejvýznamnějších centrálních bank na světě jsou nadále na historických minimech. Taktéž pokračují rozsáhlé programy kvantitativního uvolňování. Do konce roku Fed s největší pravděpodobností nepřistoupí k omezení QE. Evropská centrální banka poskytuje neomezenou likviditu komerčním bankám v regionu, srazila hlavní úrokovou míru na rekordní minimum 0,25 % a naznačila, že je ochotna přistoupit k nákupu cenných papírů zajištěných aktivy.
V polovině dubna Bank of Japan ohlásila kvantitativní a kvalitativní uvolňování. Jejím cílem je dosáhnout v nejbližších dvou letech inflace 2 %, což by byl obrovský posun oproti posledním 15 letům, kdy v zemi převládala deflace. BoJ plánuje mimo jiné zvýšit měnovou bázi ze současných 140 bilionů jenů na 270 bilionů jenů na konci roku 2014. Hlavním nástrojem budou nákupy státních dluhopisů. Jejich objem v rozvaze chce zvýšit ze současných 89 bilionů na 190 bilionů jenů, což odpovídá 17 % HDP. Taktéž bude nakupovat ETF a nemovitostní fondy.
Aby si investoři dokázali představit rozsah japonského kvantitativního uvolňování, je vhodné ho srovnat s tím americkým. Nákupy dluhopisů v Japonsku jsou vzhledem k velikosti HDP 3,5krát rozsáhlejší, než byl první program kvantitativního uvolňování v USA.
4. Centrální banky nakupují zlato
Centrální banky byly ve druhém kvartálu čistými nákupci zlata desáté čtvrtletí po sobě. Celkově nakoupily během těchto tří měsíců zlato v objemu 71 tun. Celková nabídka zlata poklesla o 6 % díky značnému propadu v recyklaci zlata. Centrální banky jsou si vědomy zvětšujících se rizik na finančních trzích v souvislosti s dluhovou krizí v Evropě, a proto minulý rok nakoupily podle údajů World Gold Council 535 tun zlata, což je nejvíce za posledních 48 let.
V této oblasti jsou aktivní zejména rozvíjející se země. Ty se snaží diverzifikovat své devizové rezervy mimo americký dolar, který má nadále největší zastoupení v oficiálních rezervách. Čínská centrální banka, která má největší devizové rezervy na světě, má jen 1,7 % rezerv ve zlatě. Naopak USA, Německo a Itálie drží ve zlatě více než 70 % svých devizových rezerv. Rusko nakoupilo minulý rok 75 tun, Brazílie přidala do trezorů 34 tun, Filipíny zvýšily zastoupení zlata v rezervách o 34 tun a Jižní Korea nakoupila 30 tun.
5. Celosvětová nabídka zlata mírně klesá
Podle WGC se nabídka zlata snížila v minulém roce o 1,4 % na 4 453 tun. Těžební produkce stagnuje a kvůli nižší ceně poklesl zájem o recyklaci kovu. Náklady na získávání zlata nadále rostou. Společnost Barrick Gold, která je největším producentem zlata na světě, uvedla, že její přímé náklady by se letos měly zvýšit na 1 000 až 1 100 USD za unci z loňských 945 USD za unci.
Goldcorp, druhý největší producent zlata na světě, zaznamenal v minulém roce nárůst přímých nákladů z 251 na 565 dolarů za unci. Prudce zdražuje produkce v Jihoafrické republice, a to zejména kvůli mzdovým požadavkům odborářů. Národní unie horníků v dubnu uvedla, že se bude snažit o dosažení výrazného zvýšení mezd. Inspirací je růst platů o 11 až 22 % ve společnosti Lonmin, která se zaměřuje na těžbu platiny.
6. Na úrovni 1 307 dolarů za unci trh vytvořil podpůrnou úroveň
Očekáváme, že trh zkoriguje na polovinu předchozího pohybu na úroveň 1 307 dolarů za unci. Poté se trhu otevírá prostor k růstu až na úrovně předchozí rezistence 1 433 dolarů za unci.
Závěr
Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly vyvolat růst ceny zlata:
Nedostatek fyzického zlata na mezibankovním zápůjčním trhu tlačí ceny zlata nahoru.
Pokračuje enormně vysoká poptávka po fyzickém zlatě z Číny.
Centrální banky pokračují v uvolněné měnové politice .
Centrální banky nakupují zlato.
Celosvětová nabídka zlata v minulém roce mírně poklesla.
Na úrovni 1 307 dolarů za unci trh vytvořil podpůrnou úroveň.
Specifikace kontraktu
mini futures kontrakt na zlato (Gold mini - COMEX, Chicago)
měsíc dodání: prosinec 2013 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
objem kontraktu: 33,2 trojské unce
kurz: v USD za trojskou unci
hodnota bodu: 1 bod = 33,2 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 33,2 USD)
margin 3 352 USD na kontrakt