Bývalý bankéř z Goldman Sachs radí, jak ušetřit

Co má společného spoření s hubnutím? U obojího máme velký problém držet se racionálního rozhodování. Nakupovat nepotřebné věci nedává žádný smysl, tak proč se tohoto zlozvyku nedokážeme zbavit? Může za něj naše podvědomí. Jedinou šancí je vyzrát na svou mysl.
Nejmenovaný bývalý bankéř Goldman Sachs se se čtenáři stránek Bankers-anonymous.com podělil se zaručenými triky, jak podvědomí ošálit.
1. Hawthornův efekt pozorovatele
Všichni vědci – od kvantových fyziků až po odborníky na zdravou výživu – svádí boj s Hawthornovým efektem. Podle něj má naše mysl tendenci při sledování nějakého jevu tento jev ovlivňovat. Jak to souvisí s mírou úspor? Vy sami se můžete stát frustrovaným vědcem při sledování svého rodinného rozpočtu.
Když si budete zaznamenávat každý výdaj a zařazovat ho do příslušných kategorií (například nezbytný, užitečný a nepotřebný), zaměříte se na to, kam peníze tečou, začnete jejich toky detailněji sledovat. Trik spočívá v tom, že čím déle a detailněji budete zkoumat své spotřební vzorce, tím spíše je změníte k lepšímu.
2. Skupinová terapie
Alkoholici podstupující odvykací kúru jistě potvrdí, že se zlozvyku snáze zbavíte ve skupině, kde můžete vyprávět svůj příběh. Chronická rozhazovačnost je nemoc, a navíc většinou zůstává skryta. Svádíme s ní boj jen ve své hlavě a přesvědčujeme se, že ostatní o našich rostoucích dluzích na kreditních kartách nevědí (když jdeme někam s přáteli, vytasíme hrdě kartu – přece nikdo nesmí tušit, že jsme na mizině).
Buďte transparentní, sdílejte své problémy s ostatními. Podpoří vás a pomohou v těžké chvíli, nebudete v tom sami. Základním krokem je vytvořit skupinu, do které v první řadě zahrňte svého partnera. Každý ze skupiny se zaváže jak k šetření, tak ke sdílení svého boje, taktik, úspěchů i selhání.
3. Peníze, které nevidíte, se nejlépe spoří
Když nemáte peníze v ruce, případně si nejste jisti, kolik jich máte na kontě, podvědomě s nimi nepočítáte. Cítíte se chudší a přizpůsobíte tomu životní styl i výdaje.
Zaveďte si proto měsíční trvalý příkaz na spoření tak, aby se peníze přesunuly co nejdříve po připsání mzdy na spořicí účet. Tímto způsobem nejsnáze ušetříte na penzi nebo jiné dlouhodobé potřeby. Pokud máte možnost, aby vám na důchod přispíval zaměstnavatel, neexistuje lepší způsob spoření než tyto automatické srážky ze mzdy.
Nejméně finančně efektivní (ale velmi často užívané) jsou přeplatky z daní. Když vám po odevzdání daňového přiznání vrátí daňový úřad balík peněz, máte najednou velmi snadno naspořené peníze. Jedno japonské přísloví praví: "Štěstí se nečekaně samo oznámí. Náhodou zívne pes - a moucha vlítne psovi do tlamy." Neefektivní je z toho důvodu, že po dobu, kdy peníze nemáte u sebe, vám nenesou úrok (dáváte státu bezúročnou půjčku). I tak ale mohou být daňové přeplatky plnohodnotnou součástí spořicího plánu.
Zdroj: Bankers-anonymous.com