Těžba plynu v USA příští rok stoupne na nový rekord. Evropská petrochemie kvůli levnému plynu z USA trpí

Těžba zemního plynu ve Spojených státech v příštím roce vzroste o 1,4 % na rovné dvě miliardy krychlových metrů denně, a čtvrtým rokem po sobě tak dosáhne nového maxima. Sdělil to v úterý Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Prudký růst těžby plynu v USA nastartovala ke konci minulého desetiletí takzvaná břidlicová revoluce, v níž se začal novými metodami ve velkém dobývat plyn uložený v břidlicových horninách.
Zvýšení celkové těžby zajistí příští rok zejména rostoucí produkce na břidlicovém poli Marcellus v oblasti Appalačského pohoří. Produkce tam bude vyšší než očekávaný úhrnný pokles těžby v Mexickém zálivu a na břidlicovém ložisku Haynesville na pomezí států Arkansas, Louisiana a Texas. Domácí spotřeba plynu se podle EIA kvůli letošnímu zvýšení cen suroviny příští rok sníží o 1,6 % na 1,97 miliardy kubíků denně. Dovoz plynu z Kanady rovněž mírně klesne a dosáhne 214 milionů denních kubíků.
Břidlicová revoluce, která ve Spojených státech prudce snížila ceny zemního plynu, nyní podkopává konkurenceschopnost evropského petrochemického průmyslu. Ten ohrožují zejména tradičně levní výrobci z Blízkého východu, kteří po oživení americké petrochemie přesměrovávají svůj vývoz z USA do Evropy. Tématu se věnují Financial Times.
Ceny energie a základních surovin pro petrochemický průmysl v USA díky masivnímu vzestupu domácí těžby plynu výrazně klesly. Po desetiletí stagnace výrobních kapacit to přimělo firmy Dow Chemical, LyondellBasell, Chevron Phillips a ExxonMobil investovat miliardy dolarů do nových zařízení na krakování etanu získávaného ze zemního plynu.
Zvýšené dodávky americké petrochemické produkce dorazí na světový trh v nejbližších letech a půjde zejména o deriváty ethylenu, jako je polyethylen nebo PVC. Mezitím výrobci z Blízkého východu, kteří mají nad evropskými firmami dlouhodobou výhodu v cenách energie a surovin, budou kvůli příklonu amerického chemického průmyslu k plynu vyhledávat zvýšenou měrou evropské zákazníky.
Evropské výrobce podkopává drahá energie a neschopnost evropských zemí využít nové levné zdroje. Ceny plynu na americkém trhu tak jsou nyní proti Evropě zhruba třetinové. Evropské petrochemické společnosti využívají obvykle nákladné krakování z ropných produktů.
Zdroj: ČTK