Americké akcie v úterý kolísaly. Nakonec uzavřely mírně v mínusu

Americké akcie v úterý po pondělní rally dlouho hledaly směr. Investoři zvažovali zveřejněnou zprávu o inflaci a nečekaně nízkém schodku rozpočtu. Trhy také netrpělivě vyčkávají na středeční rozhodnutí Fedu o budoucnosti uvolněné měnové politiky. Většina investorů sice očekává, že americká centrální banka k omezování podpůrných opatření přistoupí až v roce 2014, část trhu ale spekuluje, že by Fed mohl objem skupovaných dluhopisů začít snižovat ještě letos, tedy ve středu.
Dow oslabil o 0,06 % na 15 875,26 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,31 % na 1 781,00 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,14 % na 4 023,68 bodu. Nejvíce odepisovaly energetické tituly, telekomunikační sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví. Dvě desetiny procenta naopak přidal sektor základních materiálů.
"Trhy se zatajeným dechem vyčkávají, jak se Fed na probíhajícím zasedání postaví k budoucnosti uvolněné měnové politiky," říká portfoliomanažer společnosti Federated Investors Matthew Kaufler. "Osobně očekávám, že Fed s omezováním podpůrných opatření vyčká až na začátek příštího roku, kdy by další makrodata mohla ukázat, zda je ekonomický růst skutečně dostatečně silný."
Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:
- Meziroční míra inflace ve Spojených státech v listopadu vzrostla na 1,2 % ze čtyřletého minima 1,0 % v předchozím měsíci. Meziměsíčně byla nulová - podle řady expertů argument pro odložení omezení QE.
- Schodek běžného účtu byl ve třetím čtvrtletí nejnižší za poslední čtyři roky. Celkový schodek se proti předchozímu čtvrtletí snížil o 1,8 % na 94,8 miliardy USD.
- Index trhu s bydlením NAHB v prosinci vzrostl na 58 bodů (listopad: 54 bodů). Jde o maximum od roku 2005.
- Rozpočtová dohoda zajišťující financování americké vlády do roku 2015 prošla klíčovým hlasováním v Senátu. Pro její přijetí bylo potřeba 60 hlasů, ruku zvedlo 67 senátorů. Zákon tak nejpozději ve středu opustí parlament a zamíří do Bílého domu.
- Facebook začne inzerentům nabízet videoreklamu. Uživatelům se bude zobrazovat automaticky.
- 3M navyšuje čtvrtletní dividendu o 35 % na 0,855 USD. Pro rok 2014 firma očekává zisk na akcii mezi 7,30 a 7,55 USD (odhad trhu: 7,40 USD). Akcie 3M v řádném obchodování +2,93 %.
- Boeing navyšuje čtvrtletní dividendu o 50 % na 0,73 USD. Akcie Boeing v řádném obchodování +0,85 %.
- Honeywell očekává pro rok 2014 očištěný zisk na akcii mezi 5,35 a 5,55 USD (odhad trhu: 5,55 USD). Akcie Honeywell v řádném obchodování -1,02 %.
- AT&T prodá společnosti Frontier Communications aktiva v Connecticutu za 2 miliardy USD. Akcie Frontier Communications v řádném obchodování +8,64 %.
Představitelé americké centrální banky v úterý zahájili dvoudenní zasedání, na kterém jednají o budoucí podobě měnové politiky. Investoři doufají, že jim výsledky zasedání poskytnou lepší představu o tom, kdy začne Fed omezovat rozsáhlé nákupy dluhopisů, jimiž podporuje hospodářský růst. Většina ekonomů podle agentury Reuters předpokládá, že Fed začne nákupy dluhopisů omezovat až v březnu. Příznivé hospodářské údaje však v poslední době vyvolaly spekulace, že by k omezení nákupů mohl Fed přikročit již v lednu, nebo dokonce již na prosincovém zasedání.
Z indexu Dow se v úterý nejvíce dařilo cenným papírům konglomerátu 3M (+2,93 %), který oznámil zvýšení čtvrtletní dividendy na 85,5 centu, společnosti Visa (+2,65 %) a akciím technologické firmy Cisco Systems (+1,16 %). Příliš se naopak nedařilo cenným papírům mobilního operátora Verizon (-1,45 %), akciím bankovního domu JPMorgan Chase (-1,24 %) a ropnému koncernu Chevron (-1,23 %).
Po oznámení o zahájení prodeje videoreklamy se v úterý dařilo cenným papírům sociální sítě Facebook, které přidaly 1,95 % na 54,86 USD. "Z hlediska příjmů je videoreklama velmi důležitá," upozornil analytik Colin Sebastian ze společnosti Robert Baird. "Je mnohem dražší než tradiční obrazová či textová reklama a otevírá Facebooku dveře k širší skupině inzerentů," dodal. Akcie konkurenční sociální sítě Twitter (-0,28 %) naopak mírně oslabily.
Akcie výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard posílily o 2,04 % poté, co analytik z JPMorgan Mark Moskowitz zvýšil investiční doporučení na cenné papíry společnosti na "outperform". Moskowitz ve zprávě klientům poznamenal, že se jeho krok zakládá na zlepšujícím se sentimentu v segmentu osobních počítačů i tiskáren a na pozitivním vývoji samotné společnosti.
Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Rockwell Medical, které oslabily poté, co analytici ze společnosti Brean Capital zahájili jejich pokrývání s doporučením "prodat" a cílovou cenou 4 USD. Cenné papíry Rockwell Medical v úterý v řádném obchodování uzavřely o 19,82 % níže na 10,80 USD.
Americký softwarový gigant Microsoft předpokládá, že svého nového generálního ředitele jmenuje začátkem roku 2014. V úterý to uvedl člen správní rady John Thompson, který vede komisi pro výběr nového šéfa. Firma tak poprvé poskytla přesnější informaci o načasování změny vedení. Microsoft začal hledat nového šéfa v srpnu. Nynější generální ředitel Steve Ballmer tehdy oznámil, že funkci opustí do roka. V médiích bývá jako hlavní kandidát na nového ředitele Microsoftu často zmiňován nynější generální šéf automobilky Ford Motor Alan Mulally. Ten sice zájem o post ředitele v americké softwarové společnosti výslovně nepopřel, opakovaně však upozornil, že ho baví práce ve Fordu, kde by měl zůstat nejméně do konce příštího roku.
Dolar se před oznámením Fedu obchodoval volatilně
Dolar se v úterý na devizových trzích v reakci na probíhající zasedání americké centrální banky obchodoval poměrně volatilně. Kurz eurodolaru zahajoval na hladině 1,376 a kolem 16.30 SEČ klesl až pod 1,373. Poté ale americká měna začala znovu mírně oslabovat a krátce po uzavření amerických burz se dolar obchodoval za 1,3765 EUR/USD.
Vůči japonskému jenu dolar během dne oslabil ze 103,00 JPY až k 102,48 JPY. Poté ale americká měna ztráty mírně korigovala a kolem desáté hodiny se obchodovala kolem 102,65 USD/JPY.
Světové ceny ropy v úterý klesaly. Severomořská ropa Brent se v úvodu úterní obchodní seance prodávala za 109,40 USD za barel, kolem desáté hodiny se však barel Brentu prodával o více než dolar níže za 108,30 USD.
Mírně v úterý oslabila také severoamerická lehká ropa WTI, jejíž cena sice dopoledne v očekávání dalšího poklesu zásob suroviny v USA vzrostla z 97,30 USD za barel až na 97,90 USD za barel, nakonec ale klesla zpět k 97,10 USD za barel.
Zlato v úterý oslabilo přibližně o procento na 1 231 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, CNBC