SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka je ochotná a připravená zasáhnout, bude-li to potřeba. Euro letí nahoru

ECB v souladu s odhady ponechala na únorovém zasedání všechny sazby beze změny - hlavní úroková sazba zůstává na 0,25 %, depozitní na 0 % a mezní zápůjční na 0,75 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali on-line.
Tisková konference Maria Draghiho
14.34 Draghi: Důrazně potvrzujeme svá předchozí stanoviska. Situaci sledujeme a jsme připraveni použít všechny nástroje, bude-li to potřeba.
Euro po Drahgiho prohlášení, že je ECB připravena rozhodně zasáhnout, vyskočilo nahoru.
14.35 Draghi: Nezaměstnanost je stabilní, ale vysoká.
14.37 Draghi: Cenové tlaky zůstávají ve střednědobém výhledu utlumené, inflace ukotvená.
14.39 Draghi: Od léta 2012 byl ve financování bank učiněn velký pokrok.
14.40 Draghi: Ekonomická analýza ukazuje, že nás možná čeká delší období nízké inflace, na které naváže postupné zvyšování směrem k 2% cíli.
14.42 Draghi: Dnešní diskuze byla široká. Zahrnovala debatu o nástrojích, které by ECB mohla použít, a diskuzi o rizicích, která by se mohla vynořit. Důvody pro volatilitu na rozvíjejících se trzích jsou komplexní, nelze je přičíst na vrub jen monetárním politikám. Eurozóna vykazuje velkou odolnost. Zatím se tato volatilita nepromítá v dlouhodobém výhledu.
14.47 Draghi: Co znamená zhoršení výhledu inflace ve středně dlouhém období? V prvé řadě bychom se museli zeptat na příčiny takového kroku.
14.48 Draghi: Inflace bude nízká, ale deflaci nečekáme. Naše inflační očekávání zůstávají pevně ukotvená.
14.49 Draghi: Když se podíváme na inflaci jednotlivých zemí v eurozóně, není až tak odlišná od inflace v USA. A když se podíváme na inflaci, která provázela předchozí finanční krize, před Lehman Brothers, byla vždy podobně nízká.
14.50 Draghi: Zaprvé nízkou inflaci způsobují potraviny a energie, zadruhé slabá poptávka. Vidíme však, že poptávka posiluje, byť oživení je křehké a nerovnoměrné. Zatím však pokračuje.
14.51 Draghi: Spotřebitelská důvěra roste a míra úspor je stabilní. Na druhou stranu však například maloobchodní tržby v prosinci nebyly uspokojivé.
14.53 Draghi: Jedná se o komplexní obrázek, spíše jde o relativní přizpůsobování cen než deflační trend.
14.54 Draghi: Důvodem dnešního rozhodnutí nezasahovat je komplexnost, kterou jsem popsal. V takové situaci potřebujeme více informací. Potřebujeme se ujistit, zda je volatilita na rozvíjejících se trzích krátkodobá, a čekáme také na výsledky HDP za poslední kvartál 2013 a zátěžové testy bank.
14.55 Draghi: Jsme ochotni a připraveni jednat.
14.57 Draghi: Poskytování úvěrů se stabilizuje, zůstává však slabé.
15.00 Draghi: Vnímání rizika se vrátilo na hladinu z roku 2010, možná dokonce do předkrizových dob. Lepší důvěra pomáhá většímu poskytování úvěrů. Dalšímu posílení důvěry pomůžou i zátěžové testy bank. Banky se před testy budou snažit vyčistit rozvahy, protože budou vědět, že se na ně budeme dívat, a v krátkém období tak AQR bude mít negativní dopad na poskytování půjček. Ve střednědobém a dlouhodobém výhledu však bude efekt zátěžových testů na úvěry pozitivní.
15.04 Draghi: Pokud jednáme v rámci svého mandátu, kterým je udržení cenové stability, pak jsou všechny nástroje, jež nám poskytuje EU, legální. Je tedy bezpředmětné řešit, zda je program ABS legitimní. Všechny nástroje, které nám poskytují Úmluvy EU, jsou legitimní.
15.07 Draghi: Pokud špatnou komunikací nazýváte to, že snížení sazeb neoznamujeme dva, tři roky dopředu, pak ano, naše komunikace je špatná. Jinak se domnívám, že jsme komunikaci zlepšili. Myslím, že trhy naše kroky chápou lépe, než tomu bylo před rokem nebo dvěma.
15.11 Draghi: Každá centrální banka má své specifické, institucionální nastavení. Priorita je vždy dodržet mandát, což v našem případě je udržení cenové stability.
15.17 Draghi: Jak jste sám řekl (odpovídá na otázku), situace eurozóny a Japonska je odlišná. Především proto, že Japonsko zažívalo deflaci, eurozóna ne.
15.20 Draghi: Nízká inflace, kterou vidíme a počítáme s ní delší dobu, je rizikem sama o sobě. Proto jsme pozorní a situaci monitorujeme. Číslo samo o sobě není důležité, inflace byla i nad dvěma procenty, občas ECB zasáhla, občas ne. Není totiž důležité číslo, ale střednědobý výhled a to, co ho způsobuje. To je klíčové.
15.22 Draghi: Rotace hlasů ve Výkonné radě ECB je dána evropskými smlouvami, není tedy na nás ji měnit.
15.27 Draghi: Diskutovali jsme o všech možných nástrojích, ale o nakupování akcií ne. K tomu bodu jsme ještě nedospěli. Fakt, že inflaci stále monitorujeme, ukazuje, že jsme stále odhodlaní ji dovést k 2% cíli.
Tisková konference končí.
Šéfa centrální banky Maria Draghiho by podle analytiků mělo znepokojovat především zpomalující tempo inflace. V lednu podle předběžných dat zpomalilo na 0,7 % z listopadových 0,8 % meziročně. Očekávalo se přitom zrychlení na 0,9 %. Jádrová inflace naopak vzrostla na 0,8 % z 0,7 %, v souladu s odhady.
Nepříjemně vysoká je stále i míra nezaměstnanosti. V prosinci stagnovala na 12 %, listopad i říjen byly sice revidovány z 12,1 % na 12 %, ale stále to znamená, že se za tři měsíce míra nezaměstnanosti z rekordních hodnot nesnížila.
Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu expandovala již sedmý měsíc v řadě. Kompozitní index vzrostl na 52,9 bodu z prosincových 52,1 bodu, očekával se ale silnější růst na 53,2 bodu. Přesto je na nejvyšší hladině od června 2011. Oživení táhl především zpracovatelský sektor, který v lednu dosáhl tříletého maxima, sektor služeb oživil spíše mírněji, aktivita tohoto odvětví rostla skromně, byť na tříměsíční rekord. Index nákupních manažerů ve službách v lednu vzrostl jen na 51,6 bodu z prosincových 51 bodů, předběžné odhady počítaly s 51,9 bodu.
Zdroj: Bloomberg